'Česko prosazuje principy odpovědnosti a spravedlnosti.' Bílý dům děkuje za vydání Nikulina

Spojené státy jsou České republice vděčné za vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. V pondělním prohlášení to sdělil tiskový úřad Bílého domu. Nikulina převezli Američané do USA minulý týden. Rusko, které o jeho vydání rovněž usilovalo, předání kritizuje a varuje, že to bude mít dopad na vztahy mezi Moskvou a Prahou. Podezřelý má být podle amerického tisku ve čtvrtek předveden před soud, který bude rozhodovat o uvalení vazby.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 9:10 3. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům ve Washingtonu

Bílý dům ve Washingtonu | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Cezary Piwowarski, Wikimedia Commons

„Postavení zločinců před soud je významným aspektem při udržování spolehlivosti internetu a obraně našich základních hodnot. Chválíme Českou republiku, že v této věci prosazuje principy odpovědnosti a spravedlnosti,“ uvedl tiskový úřad Bílého domu.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Po převozu do USA Rus u soudu v San Francisku uvedl, že se cítí být nevinen.

Nikulin má být podle listu USA Today ve čtvrtek předveden před federální soud v Kalifornii, který má rozhodnout o uvalení vazby. Rusovi hrozí odsouzení na desítky let do vězení.

Podle listu není jasné, zda Nikulin byl v nějakém sepětí s ruskou „trollí farmou“ firmy Internet Research Agency, kterou americké úřady obviňují z vměšování do předloňských prezidentských voleb v USA. Avšak pouhé dva dny po Nikulinově zatčení američtí představitelé poprvé veřejně varovali, že ruská vláda řídila pokusy ovlivnit volby pirátskými pronikáním do počítačů a zveřejňováním soukromých informací.

Ústavní soud: Žádost o vydání Nikulina byla dobře podložená, nic nenasvědčuje politické motivaci stíhání

Číst článek

„Počítačové pirátství není jen zločin, je to přímé ohrožení bezpečnosti a soukromí Američanů,“ uvedl americký ministr spravedlnosti a generální prokurátor Jeff Sessions v prohlášení, ze kterého list citoval.

„V tomto případu je obžalovaný ruský občan obviněn z toho, že pronikl do počítačových systémů několika významných amerických firem s použitím ukradených identit a potenciálně získal přístup k osobním informacím milionů Američanů. To je hluboce znepokojující chování, které opět přichází z Ruska. Nebudeme tolerovat zločinné počítačové útoky a vyšetřování a stíhání těchto zločinů bude mít prioritu bez ohledu na zemi, odkud pocházejí,“ dodal.

K vydání Nikulina do USA se během víkendu několikrát vyjadřoval i mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. Udělal tak na twitterovém účtu, který Hrad uvádí mezi oficiálními kontakty mluvčího. „Prostě jsme do Washingtonu poslali munici na Trumpa. Řečičky o spojenectví jsou jen balast,“ uvedl k vydání v konverzaci s novinářem portálu Seznam Zprávy Jindřichem Šídlem.

V dalších odpovědích naznačil, že Paul Ryan má nepřátelský vztah vůči Trumpovi. Ryan na twitteru koncem týdne uvedl, že vydání Nikulina do USA bylo jedním z klíčových témat, o kterých mluvil v Praze.

Americký zatykač na Nikulina: 

ČTK, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme