Japonská firma má odškodnit Jihokorejce za nucené práce během koloniální nadvlády

Japonská firma Nippon Steel & Sumitomo Metal musí odškodnit čtyři Jihokorejce za nucené práce, které vykonávali během pětatřicetileté koloniální nadvlády Japonska nad Koreou. Rozhodl o tom jihokorejský nejvyšší soud, který tak potvrdil verdikt z roku 2013. Podle agentury Reuters soudní rozhodnutí může poškodit diplomatické, ale i ekonomické vztahy obou zemí.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejský nejvyšší soud při líčení se společností Nippon Steel & Sumitomo Metal.

Jihokorejský nejvyšší soud při líčení se společností Nippon Steel & Sumitomo Metal. | Foto: Fotobanka Profimedia

Společnost Nippon Steel & Sumitomo Metal, která je druhým největším producentem oceli na světě, má každému ze žalujících vyplatit 100 milionů wonů (1,9 milionu korun). Japonské ministerstvo zahraničí si kvůli případu předvolalo jihokorejského velvyslance.

Jihokorejský nejvyšší soud v úterý rozhodl, že právo bývalých dělníků na náhrady nebylo zrušeno smlouvou z roku 1965, která normalizovala diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. Ocelárny už verdikt označily za hluboce politováníhodný. Než učiní další kroky, firma rozhodnutí jihokorejského soudu prozkoumá.

Japonsko se omluvilo za sexuální otroctví Korejek v druhé světové válce

Číst článek

Čtyřiadevadesátiletý I Čun-sik je jediným žijícím žalujícím z čtveřice Jihokorejců. V rozhovoru s jihokorejskou televizí uvedl, že bylo srdcervoucí událost sledovat.

Někteří jihokorejští činitelé a experti se obávají, že rozhodnutí soudu by mohlo mít negativní dopad na vzájemné vztahy obou zemí. V případě, že firma odmítne odškodnění zaplatit, žalující strana by mohla požadovat zabavení majetku společnosti na území Jižní Koreje. To může vést k odchodu některých japonských podniků ze země a k omezení japonských investic. Jihokorejské ministerstvo zahraniční už v roce 2016 varovalo, že zabavení majetku firmy by mohlo vést k „nezvratné katastrofě“ ve vztazích obou zemích.

Japonská diplomacie zdůraznila, že otázky odškodnění byly s konečnou platností uzavřeny smlouvou z roku 1965. Ministr zahraničí Taro Kono vyplácení reparací označil za nemyslitelné, verdikt jihokorejského nejvyššího soudu je podle něj v rozporu s normalizační dohodou. Na tu se odvolávaly i japonské soudy, které stížnosti Jihokorejců už dříve odmítly.

Japonsko okupovalo a ovládalo Koreu v letech 1910-1945. Neexistují žádné oficiální odhady počtu Korejců, kteří byli nasazeni na nucené práce v Japonsku, podle médií jich ale byly statisíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme