Nízká hladina Rýna odhaluje nevybuchlou munici z druhé světové války

Vyschlý Rýn začal v těchto dnech odkrývat letecké pumy a ruční granáty z druhé světové války. Němečtí pyrotechnici zasahují na řadě míst u Neuwiedu a Koblenze. Z bezpečnostních důvodů budou muset evakuovat desítky tisíc lidí. Řeka Rýn zažila během druhé světové války těžké boje, němečtí vojáci ji totiž využili jako bariéru před spojenci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysychající koryto Rýna odhaluje druhoválečnou munici

Vysychající koryto Rýna odhaluje druhoválečnou munici | Zdroj: Reuters

U statisícového města Koblenz, kde se teď našlo největší množství munice, chystají pyrotechnici rozsáhlou akci. Podle webu volksfreund.de se bude evakuovat 45 tisíc lidí a půjde údajně o největší evakuaci obyvatel od konce druhé světové války.

S odstraňováním munice by se mělo začít 4. prosince. „Zatím je to taková spíš atrakce, protože ta bomba nevybuchne sama od sebe. Čili lidé tam chodí a dívají se na ni velmi zblízka. Je tam celá řada obchodů na břehu Rýna a v těchto obchodech se v podstatě lidé stále vyjadřují v médiích, co to pro ně znamená a jak zajímavé to je,“ popisuje odborník na Německo Jaroslav Šonka, který částečně žije v Berlíně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na Německo Jaroslav Šonka o nálezu nevybuchlé druhoválečné munice u Koblenze

Podle jeho informací ovšem může puma při detonaci zasáhnout oblast rozsáhlou více než půl druhého kilometru čtverečních a není vyloučené, že kromě rozbitých oken způsobí také škody na stavbách. Celou oblast proto bude nutné vyklidit.

„Německo má v tomto případě velmi dobrý výcvik. Německo by ty pyrotechniky mohlo půjčovat, protože Německo bylo v letech 1942 až 1945 nejbombardovanější zemí,“ pochvaluje Šonka německé experty na výbušniny.

Nevybuchlá munice se v Německu likviduje už řadu let. Většinou se jedná právě o výbušniny z bombardování během konce 2. světové války.

Když se připravovalo staveniště dnešního kancléřství v Berlíně, říká Šonka, bylo prý třeba vyčistit pozemek od munice až do hloubky šesti metrů. A lze prý očekávat, že se nevybuchlá munice bude nacházet i nadále.

Výbušniny představují bezprostřední ohrožení dodnes. „Většinou co už nefunguje, je nějaká rozbuška, pokud ty dráty jsou zrezivělé nebo nějak zkorodované a nefungují, ale o tom, že munice je funkční, je se možné přesvědčit v Berlíně jednou za měsíc,“ říká.

V bývalém americkém sektoru je totiž v lese místo, dodává Šonka, kde se nalezené výbušniny pravidelně odpalují. Během likvidace výbušnin bývá uzavřena i přilehlá dálnice.


Zvětšit mapu

Martin Křížek, Dana Votýpková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme