Nízká účast zřejmě zmaří italské referendum o umělém oplodnění

Referendum, ve kterém mají Italové rozhodnout o zákonu o umělém oplodnění, asi neuspěje. Účast je totiž mnohem nižší, než se očekávalo. Aby bylo hlasování platné, musí se ho zúčastnit alespoň polovina voličů. Tolik Italů zřejmě volit nepřijde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

italský prezident Ciampi hlasuje v referendu | Zdroj: ČTK

Iniciátoři referenda se smiřují s porážkou, v neděli přišlo k volebním urnám jen asi 20 % voličů. Katolická církev je naopak spokojená, obávala se vyšší účasti. V jihoitalských oblastech je účast hluboce pod průměrem, na severu průměr vysoce překračuje. Opozice už oznámila, že bude požadovat změny v nejpřísnějších pasážích zákona. Neplodné manželské páry se znovu pokusí hledat pomoc v zahraničí.

Voliči v plebiscitu rozhodují, zda bude dále platit norma, která mimo jiné zakazuje dárcovství vajíček a spermatu, brání výzkumu lidských embryí a omezuje počet vajíček, která mohou být oplodněna. Problematická je také léčba neplodnosti. Referendum vyvolalo v Itálii ostrou diskusi o etice.

Zatímco odpůrci zákona žádají voliče, aby přišli hlasovat v co největším počtu, italší katoličtí biskupové naopak od účasti odrazují. Jejich postoj podpořil i papež Benedikt XVI. Referendum bude platné jen v případě, že přijde hlasovat alespoň polovina oprávněných voličů.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme