Nizozemci by chtěli komisaře EU pro nucenou správu zadlužených zemí

Evropská unie by měla mít komisaře pro dohled nad národními rozpočty. Jakéhosi nuceného správce pro země, které neudrží své dluhy v přijatelných mezích. V deníku Financial Times to napsali ve společném článku nizozemský premiér Mark Rutte a jeho ministr financí Jan Kees de Jager.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amsterdam je pro imigranty asi nejliberálnější město Evropy

Amsterdam je pro imigranty asi nejliberálnější město Evropy | Foto: Fotobanka stock.xchng

Vláda v Haagu souhlasila s požadavkem zavést tvrdá opatření pro případy, kdy státy nebudou dodržovat pravidla měnové unie.

Státy, které by nesouhlasily s přísnějšími podmínkami fungování společné měny, by měly podle vize nizozemské liberálně pravicové vlády eurozónu opustit. Až dosud vláda premiéra Rutteho odolávala volání po tom, aby ostatní eurem platící země státy typu předluženého Řecka z eurozóny vyloučily.

Podle nizozemského návrhu by měly země, které nebudou plnit standardy eurozóny, přijít o unijní dotace nebo ztratit právo hlasovat o některých otázkách. Krajním opatřením by pak bylo uvalení jakési nucené správy na daný stát a zřízení dohledu nad jeho rozpočtem prostřednictvím speciálního komisaře pro rozpočtovou disciplínu.

„Země, které by nechtěly tento režim přijmout, by stále měly možnost eurozónu opustit,“ uvedl v denmíku Financial Times nizozemský premiér.

Místo demokracie diktatura

Nizozemsko chce v Evropě zavést diktaturu a omezit demokracii. I takové hodnocení zaznělo na adresu návrhů na vznik funkce takzvaného rozpočtové cara. Ten by mohl v krajním případě rozhodnout i o vyloučení některých států z eurozóny.

Nizozemci chtějí v Evropě další válku - napsal snad s jistou nadsázkou odborný server eurointelligence. Podle něj Rutte naprosto ignoruje evropské politické tradice. Je totiž nepředstavitelné, že by si třeba Řekové nebo Irové nechali od nějakého úředníka diktovat podobu svého rozpočtu.

Přesně to ale nizozemský premiér požaduje. Podle Nizozemců jsou tvrdé sankce nutné kvůli tomu, aby se v Evropě konečně začala dodržovat dohodnutá pravidla.

Milan Kopp, Pavel Novák, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme