Nizozemci hrozí doživotí za prodej chemikálií Iráku

Nizozemský občan půjde před soud za podíl na genocidě v Iráku. Frans van Anraat měl v osmdesátých letech dodávat Iráku chemikálie používané k výrobě jedovatých plynů. Může být za to odsouzen na doživotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdové s fotkami obětí chemických zbraní | Zdroj: ČTK

Nizozemský obchodník tvrdí, že nevěděl, k čemu se chemikálie budou používat a že to nemohl ani ovlivnit. Žaloba je ale opačného názoru. Říká, že byznysman Frans van Anraat dovážel do Iráku americké a japonské chemikálie čtyři roky a je nemožné, aby nevěděl o výrobě a používání chemických zbraní ve válce s Íránem a poté proti kurdským civilistům.

Už v roce 1989 ho na žádost Spojených států zadržela v Miláně italská policie. Americké orgány měly podezření, že nakupuje v USA chemikálie, které vozí do Iráku. Když byl po výslechu propuštěn, utekl van Anraat do Iráku, kde žil až do roku 2003. Po pádu režimu Saddáma Husajna se vrátil do Nizozemska, kde byl loni v prosinci zatčen.

Pokud soud prokáže jeho vinu, hrozí mu doživotní trest.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme