Nizozemci se vrátí do Afghánistánu cvičit policisty

Nizozemští vojáci se po necelém roce vrátí do Afghánistánu. Nebudou se ale zapojovat do bojových operací, budou jen cvičit afgánské policisty. Novou misi schválil nizozemský parlament, ve kterém má ale středopravá koaliční vláda premiéra Marka Rutteho menšinu poslanců. K prosazení návratu vojáků do Afganistánu bylo zapotřebí přesvědčit část opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánští policisté | Foto: 601. skupina speciálních sil

Nová nizozemská výcviková mise bude mít 545 členů. Afgánské policisty budou Nizozemci trénovat do roku 2014. Nasazeni budou v Kábulu a v provincii Kunduz. Část vojáků bude sloužit k ochraně základen.

V Parlamentu se musela Rutteho vláda opřít o část opozičních poslanců. Tichý partner koalice Liberálů a Křesťanských demokratů, Strana pro svobodu radikálního politika Geerta Wilderse byla totiž proti návratu nizozemských sil do Afghánistánu.

Rozepře kvůli vojenské přítomnosti na Středním Východě vedly minulý rok k pádu vlády premiéra Jana Petera Balkenendeho. Nizozemci si od afgánské vlády vyžádali záruky, že jimi vycvičení policisté později nerozšíří řady místní armády.

O budoucnosti německé vojenské mise v Afghánistánu dnes také rozhodovali němečtí poslanci. Spolkový sněm schválil prodloužení mise bundeswehru v této asijské zemi do února 2012.

Pavel Novák, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme