Nizozemci slavili Královninu noc i den

Pouličními koncerty, poutěmi, pikniky v parcích a na loukách a hlavně pivem slaví dnes Nizozemci Den královny. Tedy narozeniny panovnice. Vůbec nevadí, že současná královna Beatrix se narodila 31. ledna a letos jí bylo 70. Oslavu narozenin ponechala na poslední dubnový den na památku své matky Juliany, která se opravdu toho dne narodila, a také k připomenutí výročí své korunovace v roce 1980. Ta se také konala právě 30. dubna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětské atrakce

Dětské atrakce | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Jak dnes Královnin den i předchozí noc slavili obyvatelé Amsterdamu, vám přiblíží zpravodaj Českého rozhlasu v zemích Beneluxu Pavel Novák.

Třicet šest hodin hýření, tance v rytmu hip hopu, rocku, folku, hudby Hare Krišna i australského didgeridoo. Den a půl zábavy a oslavy narozenin panovnice - Beatrix z rodu Nassau-Oranje. To je Královnin den a noc na konci dubna.

Na hlavním amsterdamském náměstí Dam vyrostl lunapark s kolotoči, centrifugami a atrakcemi, při kterých se slabším povahám točí hlava a těm ještě slabším zvedá žaludek.

O noci předcházející Královnině dnu teklo pivo proudem a coffeshopy prodaly více suroviny do balených cigaret, než kdy jindy. Městem zněla z každého náměstí jiná hudba a ve vzduchu se vznášela pro někoho neznámá, pro jiné povědomá vůně.

Kolik to vlastně letos královně Beatrix je, snažil jsem se zjistit od party kluků oblečených od hlavy k patě v oranžových kombinézách. Oranžová je totiž nizozemská národní barva. "Nemám ani nejmenší tušení, já se o ni fakt nestarám. Jsem tady jen kvůli pití a zábavě," řekl mi už trochu nejistým krokem po chodníku tancující Rodrige.

Město usnulo až kolem páté ráno, aby se už za pár hodin probudilo k novým oslavám. Tentokrát do ulic kromě nevyspalé mládeže vyrazili i rodiče s dětmi. V parcích na ně čekaly pouťové atrakce a také bazar, na kterém může každý prodávat co chce a kde chce.

K mání jsou obnošené šaty, rádoby kvalitní pásky a oblečení ne nepodobné těm od vietnamských obchodníčků u nás, nejrůznější nepotřebné věci z domácnosti, knížky a hlavně dětské hračky. Je zvláštní, jak si různé děti jinak váží svých hraček. To, co u jednoho stánku seženete za 10 eurocentů, má pro jiného kluka cenu celých 2 eur, a ne a ne slevit.

"Tak tedy za euro padesát. Už vám slevil 50 centů. Šel s cenou dolů o čtvrtinu," překládá mi klukova maminka. "Tak co za euro?" Kluk kroutí hlavou. "Euro padesát," opakuje maminka. Kluk vyhrál. Dostal za své autíčko, co chtěl. Můj syn z něj myslím bude nadšený. Byl to dobrý obchod.

V parku Vondelpark se ale pamatuje i na dospělé. Velkou pozornost poutá atrakce nazvaná politický paintball. Můžete si zastřílet na neoblíbené politiky. Na celé čáře vyhrává podobizna ultranacionalisty Wilderse, který nedávno uvedl svůj film Fitna podněcující nenávist vůči islámu. Jeho fotografie už má na sobě pěknou řádku zásahů.

"Hoďte si vajíčkem na ministryni zdravotnictví, nebo na premiéra Balkenendeho. Ale pozor, když se trefíte do královny nebo do prince, máte 100 bodů mínus," vykřikuje kluk u atrakce kousek dál.

Slunce svítí, všichni jsou šťastní. Parkem chodí mámy a tátové s kočárky a také mámy a mámy a tátové s táty s kočárky. Něco, co můžete vidět jen tady v Nizozemsku. V zemi, kde jsou lidé hrdí na to, že jsou Nizozemci, a neváhají se obléct do oranžova a třeba si i na oranžovo obarvit vlasy a vousy. "Je to den našeho patriotismu, hrdosti na naši zemi a také na naši královnu," říká paní Cornelie z Haagu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme