Nizozemci uctili památku obětí boeingu sestřeleného nad Ukrajinou

V Nizozemsku se dnes rozloučili s oběťmi tragického letu MH17. V troskách malajsijského boeingu v polovině července zemřelo všech 298 lidí na palubě, a to poté, co stroj zasáhla raketa. Dnešní obřad vysílala i nizozemská televize.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský premiér Rutte (vlevo) se členy královské rodiny při pietním aktu

Nizozemský premiér Rutte (vlevo) se členy královské rodiny při pietním aktu | Zdroj: Reuters

Na ceremonii v Amsterdamském kongresovém centru přišlo celkem 1600 hostů, Nizozemci tam pozvali i velvyslance 16 zemí, jejichž občané při neštěstí zahynuli.

Za Nizozemsko oběti uctili i král Willem Alexander a jeho choť Máxima. V kruhovém sále vyzdobeném květinami vystoupil i nizozemský premiér Mark Rutte.

Jak uvedl, chápe, že zármutek z tragédie v lidech zůstane, a proto je důležité se se všemi oběťmi důstojně rozloučit.

Boeing 777 letící na lince Amsterodam – Kuala Lumpur se zřítil 17. července nad východní Ukrajinou. Neštěstí nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě, včetně 195 Nizozemců a desítek Australanů a Malajsijců. Nizozemsko vede oficiální vyšetřování tragédie.

Upozornil také na to, že těžké chvíle všechny čekají i po rozloučení. Zmínil přitom blížící se Vánoce nebo každé další výročí tragického 17. července.

Premiér Rutte také zdůraznil, že ještě ne všichni měli možnost se s oběťmi důstojně rozloučit. Vždyť ani dnes – skoro 4 měsíce po neštěstí – se stále nenašla těla všech obětí.

Na východní Ukrajině se přitom po pozůstatcích pořád pátrá. O tom svědčí i to, že během uplynulého víkendu do Nizozemska přiletělo další letadlo s ostatky obětí červencové tragédie.

Uzavřené není ani vyšetřování. To sice ukázalo, že stroj malajsijských aerolinek zasáhl velký počet malých projektilů, což naznačuje zásah protiletadlovým systémem BUK.

Pořád se ale neví, kdo raketu vypálil. Jestli ukrajinská armáda, nebo proruští povstalci. Kyjev a západní země z toho obviňují separatisty. Moskva naopak viní ukrajinskou armádu.

Bolavá otázka: proč se to stalo?

Po premiérovi s vlastními projevy vystoupili čtyři zástupci pozůstalých. Pak se četla jména všech 298 obětí, z nichž bylo 193 Nizozemců.

Četli je mimo jiné i pozůstalí obětí. A jeden z nich přitom položil zásadní a depresivní otázku, proč se to vlastně všechno stalo?

Nakonec přítomní uctili památku obětí minutou ticha.

Milan Kopp, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme