Nizozemci zkomplikovali Česku vstupní rozhovory

Nizozemsko komplikuje naše rozhovory o vstupu do Evropské unie. Nelíbí se jim státní pomoc českým hutním podnikům, zablokovali proto uzavření kapitoly Hospodářská soutěž a Evropská unie musela odložit další kolo vstupních rozhovorů. Kdy se o hospodářské soutěži bude znovu jednat zatím není jasné. Podle hlavního vyjednavače Pavla Teličky jde o první případ, kdy byly věcné argumenty potlačeny kvůli vnitropolitické situaci v členské zemi unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železárna | Foto: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Nizozemsko se zmítá k krizi po demisi vlády a to se projevuje také ve vztahu k rozšíření Evropské unie. Holandsko odmítlo uzavřít kapitolu hospodářská soutěž kvůli údajnému nedostatku informací k plánované státní pomoci ocelářství.

Evropská komise povolila české vládě pomoc zadluženým hutím s tím, že dojde k omezení výroby a ozdravení hutních podniků. Ačkoliv Evropská komise byla s informacemi k pomoci našemu ocelářství spokojená, Nizozemsko chce podrobnosti včetně podnikatelských plánů, což jak Praha, tak komise odmítají.

Český vyjednavač Pavel Telička tvrdí, že Nizozemsko má vážný politický problém, protože nemá vládu, která by byla ochotna přijímat kolem Evropské unie zásadní rozhodnutí. "V současnosti už není Nizozemsko schopno argumentovat věcně a myslím si že jde spíše o reflexi momentální vnitropolitické krize, než absence přesvědčivých argumentů z naší strany nebo ze strany Evropské komise," zdůraznil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Pavel Telička.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Telička k zablokování kapitoly

Česká strana už proto nebude Evropské komisi předkládat další dokumenty týkající se státní pomoci hutím. "Už to není v rovině, že my máme Unii a Komisi přesvědčovat, protože jsme se s komisí shodli, že veškeré informace k restrukturalizaci ocelářství byly poskytnuty. To znamená, že Komise je přesvědčena a současně je přesvědčeno všech dalších 14 členských států a já doufám, že zůstanou konzistentní," uvedl Telička.

Kvůli blokaci se tak vyjednávací kolo nekonalo. Praha i Evropská komise se budou v příštích dnech snažit nizozemskou blokádu překonat. Dánsko jako předseda EU nastolí problém v úterý na úrovni ministrů zahraničí. Ti se budou v Lucemburku zabývat i blokací kapitoly o hospodářské soutěži v případě Slovenska. Tomu uzavření zmarnilo Španělsko, které nesouhlasí se státní pomocí Bratislavy automobilovému sektoru.

Vyjednávání mezi státy EU o společném stanovisku vůči Česku nebylo i před nizozemskou blokací nijak jednoduché. Evropská komise a řada členů EU není spokojena se státní pomocí českým bankám. Po jednání s premiérem Vladimírem Špidlou to dnes v Praze prohlásil komisař Evropské unie pro hospodářskou soutěž Mario Monti.

Česká republika musí podle Montiho vyvinout další úsilí ve vyjasnění a průhlednosti státní pomoci bankám a je třeba zajistit právní jistotu jak bankám, tak investorům. Podle Montiho jde o ty případy státní pomoci, které stát poskytl bankám před květnem 2000, kdy Úřad na ochranu hospodářské soutěže převzal kontrolu nad státní pomocí. "Musejí se vyřešit všechny případy, aby mohly být zahrnuty na seznam transparentní pomoci v okamžiku vstupu Česka do Unie," řekl Evropský komisař.

Podle premiéra Špidly jde o složité problémy, ale na obou stranách existuje vůle je překonat. "Shodli jsme se na to, že volná, svobodná, férová soutěž je jedním z integračních prvků Evropské unie," uvedl Špidla.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Klára Stejskalová, Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme