Nizozemec musí kvůli skandálu s koninou na dva a půl roku do vězení

Nizozemský soud poslal na dva a půl roku do vězení šéfa jedné ze společností, které přimíchávaly levné koňské maso do hovězího. Kauza vyšla najevo před dvěma lety. Konina se tehdy našla v mražených polotovarech, které se dostaly i na český trh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masové kuličky (ilustrační foto) | Foto: David Spencer

Odsouzený Willy Selten se podle nizozemské justice dopustil těžkého podvodu. V letech 2011 a 2012 prodal přes 300 tisíc kilogramů levného koňského masa, které deklaroval jako hovězí.

Soud to vyhodnotil jako klamání spotřebitelů, i když konzumace výrobků s příměsí koňského masa nebyla nijak zdraví nebezpečná.

Státní zastupitelství původně pro podnikatele žádalo pětiletý trest, soud mu ale nakonec uložil poloviční sazbu. Obžalovaný prý už byl částečně potrestán tím, že jeho firma v důsledku skandálu zkrachovala.

Podnikatel připustil chybu, ne však podvod

Nizozemský podnikatel přiznal, že udělal chybu. Popřel ale, že by vědomě spáchal podvod. Koninu prý přidával do výrobků své firmy na přání klientů. To ale nic nemění na tom, že podíl koňského masa nebyl na etiketách přiznaný.

Soud z toho vyvodil, že muž jednal čistě z touhy po zisku, a poškodil tak nejen vlastní společnost, ale i pověst nizozemského trhu s masem.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme