Nizozemsko vyhostilo dva ruské diplomaty, měli se účastnit špionážní operace

Nizozemsko ve čtvrtek nařídilo vyhoštění dvou ruských diplomatů kvůli obvinění ze špionáže, uvedly agentury s odvoláním na agenturu ANP. Nizozemská rozvědka AIVD v prohlášení uvedla, že odhalila špionážní operaci diplomatů, kteří pracovali na ruském velvyslanectví v Haagu. Jejich cílem byl vědecko-technologický sektor.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou již napjaté, zejména kvůli sporům ohledně sestřelení dopravního letadla nad Ukrajinou v roce 2014, letícího z Amsterodamu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters Connect

Oba zaměstnance zpravodajské služby prohlásilo ministerstvo zahraničí za nežádoucí osoby, uvedla nizozemská agentura.  „V důsledku toho již nemohou pracovat jako diplomaté v Nizozemsku a budou muset zemi okamžitě opustit, píše Reuters.

Rakousko vyhostilo ruského diplomata, Moskva proti rozhodnutí protestuje

Číst článek

Podle AIVD oba diplomaté pracovali pro ruskou civilní rozvědku (SVR), jeden z nich budoval síť kontaktů, kteří v současnosti nebo v minulosti pracovali v oblasti moderních technologií v Nizozemsku, druhý plnil podpůrnou roli. Kontaktům za informace platili, píše Reuters. Podle agentury DPA byla hlavním zájmem špionážní činnosti umělá inteligence, polovodiče a nanotechnologie.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou již napjaté, zejména kvůli sporům ohledně sestřelení dopravního letadla nad Ukrajinou v roce 2014, letícího z Amsterodamu. Podle Nizozemců byla Moskva do havárie zapojená. Podle agentury DPA bylo již přibližně před dvěma lety zmařeno nasazení ruských tajných agentů v agentuře pro kontrolu chemických zbraní OPCW v Haagu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme