Nizozemí slaví Den královny

Nizozemí se dnes odívá do slavnostního, slaví Den královny. Tento tradiční svátek je letos výjimečný tím, že následník trůnu, princ Vilém Alexandr se v únoru oženil, a může tedy převzít v brzké době po královně Beatrix trůn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

královna Beatrix | Foto: stránky nizozemské královské rodiny

Jelikož královna Beatrix je v Nizozemí velmi populární, oslavy výročí jejího nástupu na trůnjsou velkolepé. Ulice holandských měst se promění v jednu velkou party, na které se prodává jídlo, pití i staré nepotřebné věci. Právě obrovský bleší trh láká do Nizozemí 30. dubna desetitisíce cizinců, kteří chtějí přičichnout k místním tradicím.

Nizozemský následník trůnu princ Willem-Alexanderas se ženil 2. února tohoto roku a jeho sňatek s Argentinkou Máximou Zorreguietovou přišlo do hlavního města oslavit půl miliónu lidí. Zhruba pětihodinový seriál obřadů vyvrcholil tradiční projížďkou novomanželů ve zlatém kočáře ulicemi Amsterodamu. Podle oficiálních údajů se kolem bývalé burzy a kostela Nieuwe Kerk v centru města shromáždilo téměř 100 tisíc lidí. Sňatek poctili svou návštěvou mnozí členové královských rodin a politických kruhů z Evropy, Afriky a Japonska. Na svatbu byl pozván i generální tajemník OSN Kofi Annan. Na slavnostním obřadu chyběli jen rodiče nevěsty. Účast otce nevěsty v argentinské diktátorské vládě totiž vyvolala v Nizozemí skandál.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme