Nizozemská firma dostala milionovou pokutu za vývoz jedovatého odpadu do Afriky

Pokutou milion eur potrestal soud v Amsterdamu firmu Trafigura za vyvezení toxického odpadu do pobřeží slonoviny v západní Africe. V roce 2006 nechala tato ropná korporace vyložit nebezpečný odpad na skládky u města Abidjan. Tisíce lidí se přiotrávily a 15 jich údajně na následky otravy zemřelo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antarktida - odpad je všude na planetě | Foto: Audiovisual service EU

Podle výroku soudu Trafigura zatajila pravou povahu nákladu, když její loď před čtyřmi lety kotvila v Amsterdamu.

Loď vezla chemické sloučeniny vzniklé při rafinaci ropy na naftu a jiné produkty. Ty pak vyskladnila na Pobřeží slonoviny.

Soud uznal, že Trafigura tak chtěla obejít mezinárodní smlouvy a nařídil jí zaplatit pokutu milion eur. K podmíněným trestům vězení tribunál odsoudil kapitána lodi a jednoho zaměstnance Trafigury.

Firma už zaplatila 150 milionů eur na likvidaci vyvezeného odpadu. Jedenatřiceti tisícům postižených také slíbila vyplatit 33 milionů eur odškodného. Vinu na znečištění ale dosud popírala. Její právníci se chtějí proti verdiktu amsterdamského soudu odvolat.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme