Nizozemská královna Beatrix oznámila svůj odchod, zemi povede po 116 letech muž

Nizozemská královna Beatrix 30. dubna abdikuje. Novým panovníkem se stane její nejstarší syn, 45letý Willem-Alexander. Královna své rozhodnutí oznámila v projevu, který živě přenášela nizozemská televize i rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemská královna Beatrix | Zdroj: ČTK

Následník Willem-Alexander se stane prvním mužem na nizozemském trůně po 116 letech. Přeruší tak éru vládnoucích žen – Nizozemsko totiž od roku 1890 postupně vedly panovnice Wilhelmina, Juliana a posledních 32 let právě Beatrix.

„V projevu naznačila důvody k abdikaci, je to její svobodné rozhodnutí předat žezlo budoucí generaci. V Nizozemí je důležitá tradice, že se panovníci většinou sami rozhodují ještě v době, kdy jsou v plných silách, kdy z trůnu sestoupí,“ vysvětluje politolog Petr Kopecký z nizozemského Leidenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odchodu nizozemské královny Beatrix mluvil politolog Petr Kopecký z nizozemského Leidenu

Své křeslo se rozhodla opustit také u příležitosti letošního 200. výročí vzniku monarchie. Královna je v Nizozemsku velmi oblíbená, národ si naklonila svým civilním vystupováním, pracovitostí, uměleckými sklony i životem bez skandálů.

„Královna je velmi oblíbená, což dnes u monarchií není samozřejmostí. V Nizozemí panuje shoda, že se královna Beatrix přičinila o udržení instituce monarchie a její popularizaci. Všichni si váží jejího profesionálního a seriózního přístupu k funkci,“ říká politolog.

Od budoucího nizozemského krále Willema-Alexandera se očekává pokračování v linii nastavené dosavadní královnou. „Možná bude mít nový král trochu jiný politický styl, možná trochu neformálnější než jeho matka, ale žádné velké změny se nečekají,“ dodává Petr Kopecký.

Zdenka Turková, Jan Richter, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme