Nizozemská menšinová vláda nejspíš ztratí oporu v Senátu

Hořkým zklamáním skončily pro nizozemskou menšinovou vládu volby do regionálních rad. Poslanci těchto provinčních shromáždění totiž volí členy horní komory. Výsledky voleb naznačují, že ani v Senátu nebude mít středopravá koalice většinu. A to ani s tichou podporou pravicových extremistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský politik Geert Wilders | Foto: Pavel Novák

Po sečtení 98 procent hlasů to vypadá pro nizozemské Liberály a Křesťanské demokraty neradostně. I kdyby se spojili s dosavadním tichým společníkem, Stranou za svobodu protiislámského politika Geerta Wilderse, nebudou mít nadpoloviční většinu volitelů v provinčních shromážděních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Regionální volby v Nizozemsku sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Jejich členové budou v květnu volit 75 senátorů. Koalice i pravicoví extremisté, kteří ji v dolní komoře Parlamentu podporují, by ale získali dohromady jen 37 křesel, potřebují přitom o jedno víc.

Vládní kolice tak bude muset oslovit nějakou menší stranu. Už teď přitom musela dělat ústupky extremistům, aby podpořili státní rozpočet a některá hospodářská opatření. Platila jim za to například plánem na omezení přistěhovalectví.

V ústupcích teď bude muset vláda premiéra Marka Rutteho pokračovat a zřejmě neprosadí některé plánované hospodářské reformy. Jde například o změnu vyplácení studentských grantů a neprojde možná ani snaha o úspory ve vyplácení sociálních dávek.

Pavel Novák, Igor Maňour, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme