Nizozemská menšinová vláda podala demisi. Kvůli úsporám

Nizozemská menšinová vláda podala demisi a očekávají se předčasné volby. Koalice pravého středu se nedokázala dohodnout na dodatečných úsporných opatřeních. Ta jsou nutná k tomu, aby schodek státního rozpočtu klesl pod evropský limit 3 procent. Nizozemí je tak dalším státem eurozóny, kde se vláda změní kvůli důsledkům současné dluhové krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský premiér Mark Rutte opouští královský palác, kde předložil demisi královně Beatrix | Zdroj: Reuters

Nizozemská vláda se v parlamentu opírala o hlasy krajní pravice - Strany pro svobodu (PVV). Její předseda Gert Wilders ale nakonec odmítl plánovaná úsporná opatření podpořit. Prohlásil, že Brusel nemá jeho zemi co diktovat a škrty nejsou zapotřebí.

Sám byl ochoten podpořit jedině omezení rozsáhlé rozvojové pomoci, kterou jeho země poskytuje chudému světu. První průzkumy ale ukazují, že Wilders nemá velkou podporu veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byl Petr Moree, učitel Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze

„Souvisí to s tím, že kdo odchází od rozdělané práce, tak na něj dopadá stín, že to všechno pokazil a netroufá si ně nějakou větší odpovědnost. Zavázat se k takovým škrtům se mu teď už nehodí. Musel by se ztotožnit se současnou vládou, která by se stala nepopulární v důsledku škrtů. Jeho strana PVV se pomalu drolí v regionech, proto se musí věnovat své straně a zmobilizovat síly,“ říká Petr Moore, učitel, který působí na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Nizozemsko má stále rating AAA. Protože se ale menšinové vládě nedařilo prosadit rozpočtové škrty, které by přispěly ke snížení deficitu státního rozpočtu - v roce 2011 činil 28 miliard eur, agentura Fitch už varovala, že by mohla Nizozemsku kvůli jeho dluhům rating snížit.

Martina Mašková, Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme