Nizozemská ministryně obrany odstoupila z funkce. Důvodem jsou evakuace z Afghánistánu

Den po rezignaci nizozemské ministryně zahraničí se vzdává funkce také šéfka nizozemského resortu obrany. Je tak druhou členkou vlády, která odstupuje kvůli nedávným evakuacím z Afghánistánu, jenž v srpnu obsadilo radikální islamistické hnutí Tálibán.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ank Bijleveld | Zdroj: Reuters

Dolní komora nizozemského parlamentu ve čtvrtek kritizovala přechodný kabinet za to, že nedokázal evakuovat některé Afghánce a nepředvídal rychlost, s jakou tálibové moc v zemi převzali, uvedla agentura AFP.

Johnson reorganizuje britskou vládu. Raab přejde z diplomacie na spravedlnost a bude místopředseda

Číst článek

Krátce poté, co ve čtvrtek poslanci vládě kvůli evakuacím vyslovili nedůvěru, nabídla svou demisi šéfka diplomacie Sigrid Kaagová. Ministryně obrany Ank Bijleveldová nejprve uvedla, že chce resort vést nadále, v pátek odpoledne však oznámila svou rezignaci i ona.

„Chtěla jsem pokračovat v plnění úkolu, za nímž si stojím. Kvůli mužům a ženám, kteří jsou v první linii a kvůli dokončení úkolu dostat do bezpečí tlumočníky, kteří jsou stále v Afghánistánu a kteří na nás spoléhají,“ zdůvodnila, proč se funkce nevzdala hned jako ministryně zahraničí. „Vidím však, že se mé rozhodnutí zůstat ve funkci stalo předmětem diskuse. Kvůli tomu už nemohu za své lidi nadále adekvátně nést zodpovědnost,“ dodala.

Bijleveldová je vysoce postavenou členkou křesťanských demokratů, kteří v současné době vedou vleklé rozhovory o vytvoření příští nizozemské vládní koalice, poznamenala agentura AP. V březnových volbách zvítězilo konzervativní uskupení premiéra Marka Rutteho, který se snaží dohodnout vládní koalici právě s křesťanskými demokraty a s liberální stranou D66, již vede Kaagová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme