Kanada 0:0 Česko

Nizozemská policie zrušila koncert v Rotterdamu. Nedaleko našla dodávku s plynovými bombami

Nizozemská policie ve středu kvůli teroristické hrozbě zrušila koncert americké rockové skupiny v Rotterdamu. Podle starosty města se nedaleko místa konání akce našla dodávka se španělskou poznávací značkou, ve které byly plynové bomby. Zda nález a varování před teroristickou hrozbou nějak souvisí, není jasné, uvedla agentura Reuters.

Rotterdam (Aktualizováno: 0:00 24. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie prohledává dodávku s plynovými bombami. | Zdroj: Reuters

Varování před nebezpečím dostali Nizozemci podle Reuters od španělské policie. „Policie považovala informace za dostatečně vážné na to, aby se po dohodě s organizátory rozhodla zrušit akci," uvedla rotterdamská policie v prohlášení.

Podle starosty přístavního města Ahmeda Aboutaleba policisté zadrželi řidiče dodávky, která stála nedaleko místa konání koncertu a ve které se našly plynové láhve. Není jasné, zda hrozba a nalezená dodávka nějak souvisí, uvedl Aboutaleb.

Podle španělského listu El País je zadrženým mužem Španěl. Muže policie nyní vyslýchá.

'Posvátně znějící' název

Agentura AP citovala nejmenovaného člena španělské protiteroristické jednotky, podle kterého obdržela místní policie „upozornění, které naznačovalo možnost spáchání atentátu při koncertu, který se měl konat v Rotterdamu".

Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters ale incident v Nizozemsku nijak nesouvisí s atentáty v Katalánsku z minulého týdne.

Teroristé v Katalánsku plánovali velký bombový atentát, řekl u výslechu podezřelý z útoku v Barceloně

Číst článek

Údajná teroristická hrozba se týkala koncertu americké rockové skupiny Allah-Las, který se konal v kulturním centru v bývalém obilném silu Maassilo.

Koncert měl začít ve 20.30 SELČ, policie jej zrušila ještě před začátkem, takže v koncertní hale nebyli žádní návštěvníci. Dostavit se jich ale mělo podle počtu prodaných lístku kolem tisíce. Členy kapely policie podle nizozemského listu De Volkskrant odvezla dodávkou na neznámé místo.

Allah-Las je čtyřčlenná hudební skupina z kalifornského Las Vegas. V loňském rozhovoru poskytnutém britskému listu The Guardian její členové uvedli, že si jméno obsahující arabské slovo pro boha vybrali proto, že chtěli „posvátně znějící" název. Neuvědomili si prý tehdy, že by to mohlo někoho urážet.

„Dostáváme e-maily od muslimů ze Spojených států i z celého světa, kteří píší, že je to uráží, ale to vůbec nebyl náš záměr," řekl tehdy frontman skupiny Miles Michaud. „Píšeme jim zpět s vysvětlením, proč jsme si vybrali takové jméno, a oni většinou pochopí," dodal.

Nizozemské úřady jsou delší dobu v pohotovosti kvůli nebezpečí teroristického útoku v zemi. Druhý nejvyšší stupeň ohrožení v zemi panuje od března 2013. Atentáty v Katalánsku, které spáchal dvanáctičlenná teroristická buňka, si vyžádaly 15 obětí. K útokům chtěli původně radikálové použít propanbutanové bomby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme