Nizozemská vláda hodlá zastavit konopnou turistiku. Do coffee shopů by mohli jen místní

Konec coffee shopů v Nizozemsku plánuje tamní středopravicová vláda. Po více než třiceti letech chce zastavit příliv turistů, kteří do země přijíždějí za účelem nákupu a konzumace lehkých drog. Kavárny, kde je možné legálně zakoupit marihuanu nebo hašiš, by podle připravované legislativy zůstaly přístupné pouze pro občany Nizozemského království. Turisté by měli smůlu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domy v ulici | Foto: Jan Rosenauer

Záměr znemožnit takzvanou konopnou turistiku obsahuje koaliční dohoda současné menšinové vlády Lidové strany pro svobodu a demokracii a Křesťanskodemokratické strany, která je u moci od října tohoto roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném omezení konopné turistiky mluvil ve Světě o druhé velvyslanec Česka v Nizozemsku Jaroslav Horák

„V programovém prohlášení je cíl přeměnit prodejní místa marihuany na kluby s registrovaným členstvím. Členy by mohli být pouze dospělí občané Nizozemska nebo ti, kteří zde mají trvalý pobyt,“ připomněl velvyslanec Česka v Nizozemsku Jaroslav Horák.

Kromě toho chce vláda prosadit, že žádný z těchto klubů se nemá nacházet ve vzdálenosti menší než 300 metrů od nejbližší základní či střední školy. To by třeba v Amsterodamu vedlo ke snížení poštu coffee shopů ze stávajících asi 250 na méně než 40.

„Kabinet vyslyšel volání starostů menších obcí, zejména v příhraničních oblastech s Německem a Belgií, kde kvetla drogová turistika a kde mladí Němci a mladí Belgičané přijížděli za konzumací do tamních coffee shopů. S tím byl spojený nárůst kriminality, takže ostatní obyvatelé se proti tomu bouřili a radnice volaly po zpřísnění,“ vysvětlil Horák důvody vládního plánu.

Záměr může ohrozit verdikt evropského soudu

Zákon podle velvyslance ještě není hotov, očekává se teprve, že bude schválen. Záměr nizozemské vlády může ještě ovlivnit Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku, který zítra rozhodne, jestli nejsou připravované zákony v rozporu se zásadou volného pohybu zboží po Unii.

Ve sporu stojí na jedné straně město Maastricht a na druhé soukromý majitel tamního coffee shopu. Vedení města vydalo vyhláškou zákaz přístupu do coffee shopů nerezidentům, proti čemuž majitel protestuje, a spor se tak dostal až na půdu evropského soudního dvora.

„Jde o to, na jakou stranu se soud přikloní. Myslím si, že pokud se přikloní k tomu, že město Maastricht jako jediné vyhláškou zakazuje přístup nerezidentů do coffee shopů, zatímco v celém zbytku země je tolerován prodej měkkých drog i cizincům, tak by to dopad mít mělo,“ doplnil Horák.

Martin Hromádka, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme