Nizozemské obce chtějí zavést registrace romských přistěhovalců

V Nizozemsku budou možná obce pořizovat registry romských přistěhovalců. Radnice měst, kde se usazují romské rodiny, chtějí vědět, kolik příslušníků této etnické skupiny u nich žije. Bez přesných čísel totiž nemohou žádat centrální úřady o finanční pomoc na řešení problémů, které přistěhovalci mají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové

Romové | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

S myšlenkou registrovat romské rodiny v nizozemských obcích přišel starosta města Nieuwegein. Cor de Vos je předsedou sdružení deseti měst a vesnic ve středním Nizozemsku, kde se soustřeďuje většina rodin z romské komunity.

Podle něj jsou Romové mezi imigranty skupinou, která je nejvíc vzdálená majoritní společnosti. Je proto velmi těžké jim pomoci. V deníku Volkskrant uvedl příklad: Když obec žádá ministerstvo školství o příspěvek na vzdělávání romských dětí, úředníci se ptají, o jak velkou skupinu školáků vlastně jde.

Pořizování seznamů obyvatel podle etnického původu je v Nizozemsku zakázáno. Výjimky se povolují jen v případě, že jde o věc „obecného zájmu".

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme