Nizozemské obce chtějí zavést registrace romských přistěhovalců

V Nizozemsku budou možná obce pořizovat registry romských přistěhovalců. Radnice měst, kde se usazují romské rodiny, chtějí vědět, kolik příslušníků této etnické skupiny u nich žije. Bez přesných čísel totiž nemohou žádat centrální úřady o finanční pomoc na řešení problémů, které přistěhovalci mají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

S myšlenkou registrovat romské rodiny v nizozemských obcích přišel starosta města Nieuwegein. Cor de Vos je předsedou sdružení deseti měst a vesnic ve středním Nizozemsku, kde se soustřeďuje většina rodin z romské komunity.

Podle něj jsou Romové mezi imigranty skupinou, která je nejvíc vzdálená majoritní společnosti. Je proto velmi těžké jim pomoci. V deníku Volkskrant uvedl příklad: Když obec žádá ministerstvo školství o příspěvek na vzdělávání romských dětí, úředníci se ptají, o jak velkou skupinu školáků vlastně jde.

Pořizování seznamů obyvatel podle etnického původu je v Nizozemsku zakázáno. Výjimky se povolují jen v případě, že jde o věc „obecného zájmu".

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme