Nizozemské volby ukáží sílu tamních populistů

Nizozemští voliči skládají zkoušku z politické kultury. V předčasných volbách volí 150 členů dolní komory Parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapmaň Wildersovy PVV | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

K volebním urnám jdou kvůli rozpadu vládu premiéra Jan Petera Balkenendeho, který v únoru vyvolali tamní Labouristé odchodem z vládní koalice. Důvodem byly neshody o prodloužení mise nizozemských vojáků v Afgánistánu. Hlavní otázkou voleb je, kolik míst ve sněmovně získají nizozemští extremisté.

18 až 20 křesel ze 150 přisuzují poslední průzkumy veřejného mínění extremistické Straně pro svobodu populisty Geerta Wilderse. Počet svých mandátů by tak oproti dnešnímu stavu zdvojnásobila.

Wilders se proslavil výzvami k zastavení přijímání imigrantů a protiislámskými postoji vyjádřenými v dokumentární koláži nazvané Fitna neboli Rozvrat. Po 8 letech u nizozemského kormidla pravděpodobně skončí křesťansko demokratický premiér Jan Peter Balkenende.

Nejvíce mandátů má ve sněmovně získat liberální Strana svobodných VVD. Ta slibuje například více policistů v ulicích a úsporná opatření v hospodářství.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme