V Nizozemsku a Belgii se dva lidé nakazili podruhé koronavirem. ‚Reinfekce se čekala,‘ uvedla viroložka

V Nizozemsku a v Belgii se potvrdily dva případy, kdy se pacient zbavil koronaviru a po čase se jím opět nakazil. Informovala o tom v úterý nizozemská stanice NOS. O reinfekci jednoho z pacientů tento týden informovali také výzkumníci z Hongkongu.

Amsterdam/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plošné testování v Praze

Testování na koronavirus (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nizozemský pacient, který se viru SARS-CoV-2 zbavil a později se jím opět nakazil, byl podle viroložky Marion Koopmansové starší člověk s oslabeným imunitním systémem.

Epidemiolog: Reaktivace koronaviru u uzdravených pacientů při oslabené imunitě je nejčernější varianta

Číst článek

Případy opětovné infekce jsou podle Koopmansové zatím jen málo prozkoumané. Mnohem častější a lépe popsané jsou ty, kdy je pacient dlouhodobě nakažený a nákaza u něj po čase útlumu opět propukne.

To, že se v případech z Nizozemska, Belgie a Hongkongu jednalo o reinfekci, tedy opětovnou nákazu jiným kmenem téhož viru, potvrdila laboratorní analýza ribonukleové kyseliny (RNA).

Podle nizozemské viroložky, kterou cituje server NOS, se ale výskyt reinfekce očekával. „Nejsem z toho nervózní. Musíme počkat, jak se to bude vyvíjet,“ uvedla Koopmansová.

Největší neznámé kolem koronaviru. Lze se nakazit opakovaně, jaká je úmrtnost a kdy bude konec?

Číst článek

Kromě Hongkongu, kde se muž opět nakazil koronavirem po čtyřech měsících, a v Nizozemsku se opětovná infekce potvrdila po třech měsících také u ženy v belgické Lovani. Podle místního virologa Marka Van Ransta měla pacientka jen mírné příznaky. „To je dobrá zpráva,“ uvedl.

Protilátky, které se u ní vytvořily po prvním nakažení, podle Van Ransta proto nestačily, aby zabránily druhé infekci mírně odlišnou mutací koronaviru. Ani podle Van Ransta není zatím jasné, jak časté případy reinfekce jsou.

Podle vědců, kteří popsali případ reinfekce v Hongkongu, by se mohla nákaza na základě nových poznatků šířit, i když lidé získají kolektivní imunitu. Smysl očkování ale popsaný případ podle hongkongských odborníků nepopírá. „Imunita získaná při očkování může být jiná než ta, kterou člověk získal, když se nakazil přirozeně,“ uvedl jeden z autorů studie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme