Nizozemsko chce přitvrdit podmínky pro imigranty a omezit vstup do coffeeshopů

Nová nizozemská vládní koalice má v plánu přitvrdit podmínky pro přistěhovalce. Menšinový kabinet vznikne z Liberálů, kteří zvítězili v červnových předčasných volbách. Přidají se k nim značně oslabení Křesťanští demokraté. Kabinet má fungovat s tichou podporou extremistů ze Strany pro svobodu kontroverzního politika Geerta Wilderse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský politik Geert Wilders | Foto: Pavel Novák

Koaliční dohoda obsahuje kromě slibů úspor v ekonomice a státní správě i přísnější podmínky pro imigranty. Za kurzy pro začlenění do nizozemské společnosti si budou platit sami. Zkoušky pro získání dlouhodobého povolení k pobytu budou těžší. Rodiče mají dostat finanční motivaci, aby děti mluvily správně nizozemsky.

Vláda si také vytkla za cíl zavést zákaz nošení burky nebo jiných obličej zahalujících oděvů. U policie a u soudu se nebudou tolerovat šátky na hlavách. Vznikne černá listina rizikových zemí. Imigranti z nich nebudou dostávat azyl.

Vláda také chystá přísnější tresty za útoky na policisty, hasiče a zdravotníky. V neposlední řadě hodlá změnit pololegální kavárny, kde se prodávají měkké drogy v obchody s členskými kartami, do kterých by zákazník bez takového průkazu neměl volný přístup.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme