Nizozemsko chce přitvrdit podmínky pro imigranty a omezit vstup do coffeeshopů

Nová nizozemská vládní koalice má v plánu přitvrdit podmínky pro přistěhovalce. Menšinový kabinet vznikne z Liberálů, kteří zvítězili v červnových předčasných volbách. Přidají se k nim značně oslabení Křesťanští demokraté. Kabinet má fungovat s tichou podporou extremistů ze Strany pro svobodu kontroverzního politika Geerta Wilderse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský politik Geert Wilders | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Koaliční dohoda obsahuje kromě slibů úspor v ekonomice a státní správě i přísnější podmínky pro imigranty. Za kurzy pro začlenění do nizozemské společnosti si budou platit sami. Zkoušky pro získání dlouhodobého povolení k pobytu budou těžší. Rodiče mají dostat finanční motivaci, aby děti mluvily správně nizozemsky.

Vláda si také vytkla za cíl zavést zákaz nošení burky nebo jiných obličej zahalujících oděvů. U policie a u soudu se nebudou tolerovat šátky na hlavách. Vznikne černá listina rizikových zemí. Imigranti z nich nebudou dostávat azyl.

Vláda také chystá přísnější tresty za útoky na policisty, hasiče a zdravotníky. V neposlední řadě hodlá změnit pololegální kavárny, kde se prodávají měkké drogy v obchody s členskými kartami, do kterých by zákazník bez takového průkazu neměl volný přístup.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme