Nizozemsko chce protestovat proti zadržení lodi Greenpeace v Rusku

Právníci hnutí Greenpeace připravují žaloby na postup ruských úřadů při zadržení 30 aktivistů Greenpeace u ruské ropné plošiny v Pečorském moři. K mořskému arbitrážnímu soudu se chce obrátit i Nizozemsko, loď hnutí Greenpeace totiž plula pod jeho vlajkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská pobřežní stráž zasahuje proti aktivistům Greenpeace, kteří se pokusili vylézt na ropnou plošinu Prirazlomnaja | Foto: ČTK/AP

Obhájci hnutí Greenpeace dnes v telemostu Moskva - Murmansk kategoricky odmítli veškerá obvinění. Za nezákonný naopak označili postup ruských úřadů a chtějí se s nimi soudit.Třiceti zadrženým pomáhá ruská pobočka Greenpeace:

„Budeme se snažit zařídit jim kontakt s příbuznými a poskytovat jim veškerou nutnou právní pomoc,“ oznámil Dmitrij Artamonov, koordinátor Greenpeace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ členů Greenpeace zadrženýchv Rusku sleduje zahraniční zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Právníci Greenpeace hodnotí akci ruských pohraničníků a policistů, kteří aktivisty zadrželi, jako zcela zbytečnou, navíc nebezpečnou a z jejich pohledu rozhodně nezákonnou.

Obvinění z pirátství jsou podle nich zcela absurdní, například proto, že posádka Greenpeace si celou akci natáčela, což piráti obvykle nedělají.

Na lodi navíc nebyly žádné zbraně, jen vědecké přístroje. Loď také vysílala radiosignál i vzhledem k ropné plošině, že plavba má výslovně mírový charakter.

Chystají se další protesty

Greenpeace si také stěžuje, že hnutí ani Nizozemsko nemá žádný přístup na loď a neví, co se tam děje, přestože loď nebyla formálně ruskými úřady zabavena, pouze byla odtažena ke břehu. Proti tomu chce vznést protest u mezinárodního mořského arbitrážního soudu také Nizozemsko.

Na ruské argumenty, že aktivisté svou akcí ohrozili životy lidí, reaguje Greenpeace protiútokem. Životy podle něj nemohli ohrozit horolezci a jejich pár lan, ale spíš pohraničníci, kteří zahájili výstražnou střelbu a mohli trefit i své lidi. Rusko se hájí, že pohraničníci nemohli vědět, kdo se na lodi plaví.

Hnutí chystá další protesty po celém světě. Jejich formu ani datum ale zatím neupřesnilo.

Martin Dorazín, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme