Nizozemská policie zadržela kolem 2400 aktivistů, kteří blokovali dálnici v Haagu. Použila i vodní děla

Policie v Haagu v sobotu zadržela okolo 2400 lidí, kteří se účastnili nepovoleného protestu pořádaného klimatickými aktivisty ze skupiny Extinction Rebellion. Blokovali dálnici. Jinde ve městě, ve kterém sídlí nizozemská vláda a parlament, aktivisté protestovat směli, píše agentura DPA.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šlo o osmou blokádu dálnice A12 v centru Haagu. Demonstranti ji blokovali od sobotního poledne. Policisté je vyzývali, aby odešli a přesunuli se na akci pořádanou nedaleko nádraží. Aktivisté ovšem na místě zůstali i přesto, že policie proti nim použila vodní děla.

Mezi zadrženými bylo mnoho nezletilých. Strážníci stovky stoupenců skupiny Extinction Rebellion odvedli do autobusů, které je odvezly na jeden ze stadionů ve městě. Později byli propuštěni.

Klimatičtí aktivisté přitvrzují. ‚Svět nezachráníme hrou podle pravidel,‘ tvrdí Greta Thunbergová

Číst článek

Skupina Extiction Rebellion varovala, že do budoucna plánuje dálnici blokovat každý den do doby, než Nizozemsko přestane vyplácet státní subvence na fosilní paliva, jako je uhlí, ropa a plyn.

Vládu obviňuje, že nedodržela slib, že skončí s daňovým zvýhodněním a dalšími subvencemi pro leteckou a lodní dopravu, s výrobou elektrické energie z fosilních paliv a s těžbou ropy.

Šéfka haagské policie Karin Krukkertová podle DPA tvrdí, že skupina Extinction Rebellion policejní zákrok vyprovokovala, aby se jí dostalo více pozornosti. Připomněla, že policisté se kvůli tomu nemohli věnovat naléhavým případům nebo vyšetřování trestných činů.

Koncem května bylo při podobné akci na dálnici A12 dočasně zadrženo skoro 1600 demonstrantů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme