Izraeli vadí nizozemská parodie vítězné písně Eurovize. Utahuje si z politiky vůči Palestincům

Izraelský velvyslanec v Nizozemsku podal stížnost kvůli parodii písně vítězky letošního ročníku soutěže Eurovize Izraelky Netty Barzilaiové, která se v neděli objevila v satirickém televizním pořadu herečky a kabaretiérky Sanne Wallisové de Vriesové. Vystoupení, ve kterém místo původního textu písně Toy zněla kritika Izraele a jeho chování k Palestincům, bylo podle velvyslance antisemitské, informoval server NOS.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězka Eurovize Netta Barzilaiová z Izraele | Foto: Pedro Nunes | Zdroj: Reuters

Parodickou píseň v satirické show předvedla Martine Sandifortová, která sice umně napodobila typický projev izraelské zpěvačky Netty, místo původního textu songu, který byl inspirován hnutím proti sexismu #MeToo, ale zpívala o Izraeli a jeho chování vůči Palestincům.

„Je tvá země obklopena vrhači kamenů? Postav zdi, o kterých má sám Trump mokré sny,“ zaznělo v parodické písni. „Koukej, jak krásně házím bomby. Ano, Izrael znovu vyhrává, tahle párty trvá už sedmdesát let,“ zazpívala Sandifortová v další části songu.

Utajená minulost. O vysídlení Palestinců před sedmdesáti lety se na izraelských školách neučí

Číst článek

„Celý svět mi stále poslušně zobe z ruky,“ zněl jeden z posledních veršů písně, během které se za zpěvačkou promítaly záběry nedávných palestinských protestů.

Televize antisemitismus odmítá

Na parodii Nettiny písně si stěžoval izraelský velvyslanec v Nizozemsku Aviv Šir-On, podle kterého byl její obsah hrubý a urážlivý. Pořad Sanne Wallisové de Vriesové podle něj vydává „antisemitské stereotypy za vtipy“.

Podle řady uživatelů sociálních sítí bylo v písni antisemitské především spojování Izraelců s penězi, které připomínalo protižidovské karikatury z minulého století.

Na nedělní pořad na veřejnoprávní stanici NO1 se dívalo kolem 800 000 lidí. Moderátorka show Wallisová de Vriesová odmítla na kritiku reagovat, mediální skupina BNNVARA, která pořad vyrábí, ale uvedla, že v parodické písni v žádném případě nebyly „antisemitské předsudky“.

„V pořadu Sanne Wallis de Show se hovoří o událostech uplynulého týdne v satirickém duchu. Minulý týden shodou okolností došlo k vítězství Izraele v Eurovizi a vzplanutí konfliktu v Pásmu Gazy,“ uvedla BNNVARA. „Parodie není o židovské komunitě, ale o izraelském režimu,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme