Nizozemská policie rozehnala vodním dělem protest proti uzávěře. Země je před parlamentními volbami

Nizozemská policie v Haagu s použitím vodního děla a obušků rozehnala protest proti koronavirové uzávěře. Pořádkové síly k zákroku přistoupily poté, co asi 2000 účastníků demonstrace ignorovalo výzvy k rozpuštění shromáždění, které podle agentury AP překročilo maximální povolenou velikost. V zemi začnou v pondělí třídenní parlamentní volby, v nichž má podle průzkumů největší šanci na úspěch strana současného premiéra Marka Rutteho.

Haag (Aktualizováno: 17:02 14. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemská policie dnes s použitím vodního děla a obušků rozehnala v Haagu protest proti koronavirové uzávěře

Nizozemská policie dnes s použitím vodního děla a obušků rozehnala v Haagu protest proti koronavirové uzávěře | Foto: Piroschka Van De Wouw | Zdroj: Reuters

V Nizozemsku se protestuje proti takzvanému lockdownu již několik víkendů v řadě, demonstrace se však odehrávaly většinou v Amsterodamu. Na nedělní shromáždění v parku v centru Haagu dohlíželo velké množství policistů. Policie přitom ještě před zahájením protestu na twitteru upozorňovala, že už byla dosažena maximální povolená kapacita. Od té doby však podle AP přijelo ještě několik stovek lidí.

Úřady přerušily vlakovou dopravu do Haagu, aby zabránily přílivu dalších demonstrantů do města. Demonstrace byla zprvu převážně pokojná, policie však uvedla, že zatkla jednoho z účastníků, který napadl jejího příslušníka klackem. Podle místních médií následně zadržela ještě několik lidí.

Demonstranti protestovali proti tvrdým restrikcím, kvůli nimž musí být od konce ledna uzavřeny bary, restaurace či muzea. V zemi také poprvé od druhé světové války platí noční zákaz vycházení a nesmějí se setkávat více než dva lidé z různých domácností.

Řada účastníků protestní akce měla žluté deštníky, které jsou symbolem opozice, či transparenty napadající vládní „diktaturu“. Jiní zase volali po porážce Rutteho vlády v nadcházejících volbách.

Podle průzkumů se však premiér těší poměrně stabilní podpoře. Jeho strana je tak favoritem nadcházejících voleb, které média považují za první větší test popularity některé z evropských vlád v době pandemie covidu-19.

I přes přísné restrikce, které úřady prodloužily zatím do konce března, se denní počty nově infikovaných v Nizozemsku výrazně nesnižují. Země se 17 miliony obyvatel zaznamenala dosud více než 1,1 milionu výskytů koronaviru a registruje přes 16 000 mrtvých.

Netherlands, peil poll:

VVD-RE: 21%
PVV-ID: 16%
CDA-EPP: 12% (+1)
D66-RE: 11% (+2)
PvdA-S&D: 7% (-1)
SP→LEFT: 7% (+1)
GL-G/EFA: 5% (-1)
CU-EPP: 5%
PvdD-LEFT: 5%
FvD-ECR: 4% (+1)
...

+/- vs. 5-6 March

Fieldwork: 12-13 March 2021
Sample size: 3,000+
europeelects.eu/netherlands

09:45 – 14. 03. 2021

14 82

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme