Nizozemsko hlásí druhé zatčení v souvislosti s hrozbou teroristického útoku

Na jihu Nizozemska byl zatčen druhý muž v souvislosti s podezřením, že se chystal teroristický útok na středeční večerní rockový koncert v Rotterdamu. Informovala o tom ve čtvrtek nizozemská televize NOS. Vystoupení americké hudební skupiny bylo na poslední chvíli zrušeno.

Amsterdam/Rotterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté před koncertní halou, kde měla zahrát americká rocková skupina Allah-Las | Zdroj: AP/ČTK

Prvního muže nizozemská policie zadržela už ve středu a ve čtvrtek ho podle agentury Reuters vyslýchala. Španělský řidič dodávky se španělskou poznávací značkou byl zatčen poté, co byly v jeho automobilu nalezeny plynové bomby.

Předtím policie vzhledem k „teroristické hrozbě" zrušila v nedaleké hale koncert americké rockové skupiny, která kvůli svému názvu Allah-Las dlouhodobě čelí kritice muslimů.

Nizozemské úřady na možné ohrožení koncertu v kulturním centru v bývalém obilném silu Maassilo upozornila španělská policie.

Dodávka se španělskou poznávací značkou, ve které řidič převážel plynové bomby. | Zdroj: AP/ČTK

„Vyšetřování pokračuje a muže vyslýcháme," řekl policejní mluvčí Gijs van Nimwegen. Televize NOS informovala, že první zadržený je podle policie pravděpodobně neškodný. Byl údajně opilý a náklad plynových bomb dokázal vysvětlit.

Druhého muže policie podle NOS zadržela ve čtvrtek kolem 02.00 SELČ v jeho bytě v provincii Severní Brabantsko blízko belgických hranic. Dům byl prohledán a také druhý zadržený byl vyslechnut.

Rotterdamský starosta Ahmed Aboutaleb na tiskové konferenci ve středu večer upozornil, že není jasné, zda výstraha před teroristickou hrozbou a zadržení řidiče dodávky spolu souvisí, a varoval před ukvapenými závěry.

Španělská tisková agentura Europa Press tvrdí, že zadržený Španěl není napojen na džihádistický terorismus.

Média se také shodují v tom, že středeční zadržení v Rotterdamu nemá přímou souvislost se dvěma útoky s pomocí automobilů v Katalánsku z minulého týdne. Pachatelé těchto útoků, které si vyžádaly 15 obětí, původně chystali atentát za pomoci propanbutanových bomb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme