Nizozemsko jde k volbám. Favority jsou Rutteho liberálové i Wildersovi odpůrci islámu

Zhruba 13 milionů Nizozemců ve středu zamíří do volebních místností a vybere nové poslance. Parlamentní volby se konají ve stínu diplomatické roztržky s Tureckem. Hlavními favority voleb jsou liberálové premiéra Marka Rutteho a strana odpůrce Evropské unie Geerta Wilderse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Političtí lídři Geert Wilders (PVV) a Mark Rutte (VVD) | Zdroj: Reuters

V průzkumech má Rutteho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) mírný náskok. Rozdíly jsou ale malé a mnoho voličů je stále nerozhodnutých.

Premiér přirovnal hlasování ke čtvrtfinále souboje s evropským populismem, jehož další kola se odehrají při francouzských a německých volbách. Věří, že pokud porazí Wilderse, zastaví dominový efekt nástupu protiunijních hnutí.

Politiky rozdávající koblihy v Nizozemsku nepotkáte. Wilders se stal hromosvodem, říká politolog

Číst článek

Volební místnosti se otevřely v 7.30 a své hlasy mohou voliči odevzdávat do 21.00. Po ukončení hlasování budou zveřejněny odhady výsledků na základě průzkumů mezi voliči. Sčítání hlasů se nejspíš protáhne, protože ho komise budou provádět ručně. Ministerstvo vnitra zakázalo používat počítačové systému kvůli obavě z možného napadení výsledků voleb hackery.

Ve volbách kandiduje 28 stran. Zhruba polovina z nich má šanci dostat se do 150členné dolní komory nizozemského parlamentu.

Pokračuje také napětí mezi Tureckem a Nizozemskem kvůli nevpuštění tureckých ministrů do země. Ankara žádá potrestání Nizozemska a sama na něj uvalila diplomatické sankce. Vláda v Haagu ale nátlak Turecka odmítá.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme