Nizozemsko odblokovalo přístupová jednání

Nizozemsko odvolalo svůj nesouhlas s uzavřením kapitoly "hospodářská soutěž" v rámci přístupových rozhovorů mezi Evropskou unií a Českou republikou. Tato stěžejní kapitola tak bude moci být uzavřena ve čtvrtek. Nizozemské vládě se nelíbily státní dotace, které česká vláda poskytuje ocelářským podnikům. Evropská komise se Nizozemsku zaručila, že Česko provede restrukturalizaci hutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hutník | Foto: Česká televize

Krachem ale skončilo jednání Evropské unie o penězích pro nové členské země. Setkání ministrů zahraničí Patnáctky v Lucemburku znovu ukázalo, že jednotlivé státy mají rozdílné představy o financování unie v příštích letech. Šéf české diplomacie Cyril Svoboda se ale nebojí, že by členské státy Evropské unie chtěly nyní blokovat rozšíření unie.

Neúspěch jednání o financích pro nové členské země není překvapení. Unie je rozdělena na dva tábory kolem budoucnosti vysokých zemědělských dotací a nedokáže se shodnout, jak zařídit aby Česká republika a dalších devět nových zemí dostávaly z rozpočtu více, než tam budou dávat. Nejmenované zdroje řekly Českému rozhlasu, že situace kolem zemědělství je natolik zablokovaná, že se po zahájení debaty rozhostilo v Lucemburku hluboké ticho.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Jednání EU v Lucemburku

"Nikdo nepřišel s žádným novým návrhem, žádným kompromisem, všichni mlčeli," řekl tento zdroj. Už pozítří bude o penězích do zemědělství jednat summit EU v Bruselu. Jeho vyhlídky jsou stěží odhadnutelné.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme