Nizozemské volby nejspíš vyhrála krajní pravice. Wilders může otřást evropskou politikou, míní experti

V nizozemských parlamentních volbách podle prvních odhadů vyhrála krajně pravicová populistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Získala by 35 mandátů, což je o 18 více než v roce 2021. Na druhém místě je s 25 mandáty společná kandidátka nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL), jejímž lídrem je bývalý eurokomisař Frans Timmermans.

Amsterdam (Aktualizováno: 22:15 22. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Strany pro svobodu Geert Wilders

Předseda Strany pro svobodu Geert Wilders | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Favorizovaná liberální pravicová Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), kterou vede Dilan Yeşilgözová-Zegeriusová, je zatím třetí s 24 mandáty.

„Nizozemští voliči promluvili a řekli dost, prohlásil chvíli po oznámení volebních odhadů Wilders. Vrátíme zemi Nizozemcům, dodal. Nyní je podle něj načase, aby se začalo jednat o dohodách. Nemůžeme být ignorováni, doplnil.

Když se na obří obrazovce ve volebním štábu VVD v Haagu objevily první volební odhady, které zveřejnila televizní stanice NOS, zavládlo v sále překvapení – hlavně vzhledem k tomu, že Wildersova strana téměř zdvojnásobila počet současných mandátů.

Před 40 lety byla uprchlík z Turecka. Dnes má se svojí migrační politikou šanci vyhrát nizozemské volby

Číst článek

Jestliže sečtení hlasů vítězství Wilderse potvrdí, mohl by se stát příštím premiérem a vést koaliční rozhovory.

Podle mnohých expertů by známý odpůrce islámu Wilders v roli šéfa vlády otřásl evropskou politikou. Ve svém programu vyzývá například k uspořádání referenda o vystoupení z Evropské unie či k absolutnímu zastavení přijímání žadatelů o azyl v zemi.

V poslední debatě, která se odehrála v úterý v noci, nicméně Wilders zmírnil svou protiislámskou rétoriku a prohlásil, že „by chtěl být premiérem všech Nizozemců, bez ohledu na jejich náboženství či původ“.

„Chci pro obyvatele Nizozemska jen to nejlepší,“ řekl, když ve středu vhodil svůj hlas do hlasovací urny na radnici v Haagu, obklopený dvěma bodyguardy. Ti sledují každý jeho krok vzhledem k množství výhrůžek smrtí, kterým čelí.

Na čtvrtém místě skončila podle volebních odhadů strana Nová společenská smlouva (NSC), kterou teprve letos v létě založil populární poslanec Pieter Omtzigt.

Strany patrně čekají dlouhá povolební vyjednávání, pro získání většiny je potřeba 76 křesel ve 150členném parlamentu. Poslední vláda Marka Rutteho (VVD) v roce 2021 vznikala dlouhých devět měsíců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme