Nizozemsko omezí vývoz polovodičových technologií do Číny. Chce chránit národní bezpečnost

Nizozemská vláda ve středu oznámila, že v zájmu národní bezpečnosti plánuje omezit vývoz polovodičových technologií. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jsou chystaná pravidla jedním z prvních oficiálních projevů toho, že Nizozemci na popud Spojených států omezí vývoz technologií do Číny.

Tento článek je více než rok starý.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cílem omezení je zabránit pekingské armádě v získávání pokročilých čipů (ilustrační foto)

Cílem omezení je zabránit pekingské armádě v získávání pokročilých čipů (ilustrační foto) | Zdroj: Peng Zhaozhi / Xinhua News / Profimedia

Tento krok následuje po měsících diskusí mezi Nizozemskem, USA a Japonskem. Washington se při nich snažil přimět spojence k přijetí podobných omezení, jaká zavedl v říjnu s cílem omezit schopnost Číny vyrábět polovodiče. Administrativa prezidenta Joea Bidena tehdy uvedla, že jejím cílem je zabránit pekingské armádě v získávání pokročilých čipů.

Nizozemská ministryně obchodu Liesje Schreinemacherová rozhodnutí oznámila v dopise parlamentu. Upřesnila v něm, že omezení budou zavedena do léta.

Evropská unie investuje 3,3 miliardy eur do výroby čipů. Chce ovládnout aspoň pětinu světového trhu

Číst článek

V dopise nebyla jmenována Čína, která je klíčovým nizozemským obchodním partnerem, ani významný dodavatel výrobců polovodičů, nizozemská společnost ASML. Opatření se však patrně budou týkat jak ASML, tak Pekingu. Dopis zmiňuje technologii firmy, hlubokou ultrafialovou (DUV) litografii, jež se používá při výrobě čipů.

Spojenectví USA, Japonska a Nizozemska by téměř úplně Číně zamezilo v nákupu vybavení potřebného k výrobě špičkových čipů. Opatření Washingtonu omezila dodávky od amerických dodavatelů zařízení Applied Materials, Lam Research a KLA.

Japonská společnost Tokyo Electron a nizozemská firma ASML jsou dalšími dvěma kritickými dodavateli, které USA potřebovaly k tomu, aby sankce byly účinné.

Společnost ASML očekává, že bude muset požádat o licence na vývoz nejpokročilejšího segmentu mezi svými stroji s technologií DUV. Její finanční výhled na letošní rok by to ovlivnit nemělo. ASML očekává, že tržby v Číně se letos budou držet na stejné úrovni jako loni, tedy kolem 2,2 miliardy eur (51,9 miliardy korun)

Firma očekává zvýšení celkových tržeb o čtvrtinu. ASML nikdy do Číny nedodávala své nejpokročilejší stroje, které používají technologii extrémní ultrafialové litografie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme