Nizozemsko povolilo prodej marihuany na lékařský předpis

Nizozemsko je první zemí na světě, která to povolila prodej marihuany na lékařský předpis. Úřad pro lékařské používání konopí, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví, už začal distribuovat drogu do lékáren. Ty by ji podle mluvčího úřadu mohly prodávat od zítřka nebo od středy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

marihuana | Foto: Marihuana galery

Marihuana má pomáhat tlumit některé vedlejší projevy chemoterapie nebo radioterapie, které se používají při léčbě rakoviny. Blahodárné účinky má také údajně v případech nechutenství u nemocných AIDS nebo při projevech strnulosti u postižených roztroušenou sklerózou.

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví zjistilo, že až sedm tisíc Nizozemců si kvůli svým zdravotním problémům opatřuje marihuanu v takzvaných coffe shopech. Úřad má za to, že čistší drogu si na předpis v lékárnách bude kupovat až dvojnásobný počet lidí.

Povolení pěstovat v takřka laboratorních podmínkách rostliny, z nichž se droga získává, dostaly dvě společnosti. Své produkty budou prodávat ministerstvu zdravotnictví, které bude mít na starosti balení a distribuci lékárnám.

V lékárnách budou dva druhy této drogy - první za 40 eur za pět gramů a druhý za 50 až 55 eur. Doporučuje se, aby pacienti užívali marihuanu ve formě čaje nebo spreje. Kromě lékáren bude moci marihuanu vydávat pacientům 80 nemocnic a 400 lékařů.

Podle českého ministerstva zdravotnictví se u nás o takovém kroku neuvažuje. Česko zatím čeká na stanovisko zdravotnických orgánů OSN.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme