Nizozemsko stahuje ze země 600 000 vadných respirátorů z Číny. Dostaly se i do nemocnic

Nizozemsko stahuje ze země stovky tisíc nefunkčních čínských respirátorů. Část z nich úřady už rozeslaly do nemocnic. Pro lékaře, kteří jsou ve styku s nakaženými, mohou být nebezpečné, některé nemocnice je proto již odmítly používat.

Amsterodam (Aktualizováno: 14:25 29. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Nizozemská vláda nařídila stažení 600 000 respirátorů z Číny. Testy u nich potvrdily, že nesplňují deklarovanou třídu ochrany FFP2, tedy druhý nejvyšší stupeň ochrany. Informují o tom agentura AFP a nizozemská veřejnoprávní televize a rozhlas NOS.

Respirátor z 3D tiskárny, ‚šnorchlmaska‘ i ventilátor. ‚Lidé fantasticky pomáhají,‘ říká rektor ČVUT

Číst článek

Některé z nemocnic si respirátory nechaly samy otestovat v Nizozemské organizaci pro aplikovaný vědecký výzkum TNO. Kontroly podle NOS odhalily, že membrány v maskách nefiltrují vzduch dostatečně. Respirátory navíc dobře netěsní na obličeji. Pro lékaře a zdravotní sestry ošetřující nakažené pacienty tak mohou být nebezpečné.

Pochybnosti potvrdily i opakované testy. Výzkumníci z TNO ke zveřejnění výsledků kontrol nemají pověření. Podle zdrojů NOS zkoušky ukázaly, že by respirátory nedosáhly ani na nižší třídu FFP1 určenou pro prachové masky.

Respirátory se dostaly do nemocnic

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví v Číně nakoupilo minulý týden celkem 1,3 milionu respirátorů třídy FFP2. Zbývající část zásilky prozatím nebude dále distribuovat.

8 nejnovějších vědeckých teorií o koronaviru: původ, příznaky, imunita i vliv počasí na šíření

Číst článek

Část z 600 000 respirátorů zamířila také do nemocnic a zdravotnických zařízení. Jestli je lékaři a zdravotní sestry už začali používat, se zatím podle NOS nedá s jistotou říci. Některé nemocnice ale čínské respirátory ihned odmítly. 

„Obdrželi jsme 2400 kusů, které jsou stále na skladě, nepoužili jsme ani jednu masku,“ řekl NOS mluvčí Radboudovy univerzitní nemocnice v Nijmegenu na jihu Nizozemska, bylo totiž prý zjevné, že netěsní na obličeji. Kvůli pochybnostem o kvalitě zásilku už odmítla používat také Kateřinina nemocnice v Eindhovenu.

Nizozemsko se podobně jako další země potýká s nedostatkem ochranných pomůcek. Nemocnice proto musejí i respirátory na jedno použití sterilizovat a využívat opakovaně. Počet nakažených nemocí COVID-19 v Nizozemsku překročil 9 700, přes 600 lidí nákaze podlehlo.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme