Nizozemsko se zvětšilo o 322 kilometrů čtverečních

Nizozemské království se zvětšilo. Zároveň v něm vzrostla průměrná teplota. Není to ale kvůli klimatickým změnám, ani díky tomu, že by Nizozemci ohradili a vysušili další kus moře u svého pobřeží. Území Nizozemska se zvětšilo o několik ostrovů v Karibském moři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tulipány (a obzvláště ty oranžové) k Nizozemsku prostě patří | Foto: Fotobanka stock.xchng, Cyan Li

Jedná se o ostrůvky Bonaire, Sv. Eustach a Saba v severním pásu Malých Antil. Ostrovy byly v minulosti součástí Nizozemských Antil, od roku 1954 už ale nejsou kolonie, měly autonomní status v rámci nizozemského společenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historickém zlomu v rozloze Nizozemska mluvil na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v zemích Beneluxu Pavel Novák

V roce 2004 zde začala série referend, ve kterých se obyvatelé Nizozemských Antil rozhodovali, jakou chtějí formu vlády. Největší ze zbývajících ostrovů v Nizozemských Antilách – Curacao, bude autonomní oblastí, tři malé ostrůvky spadnou přímo pod vládu v Haagu.

Protože už přes 20 let má autonomní status i ostrov Aruba, přestaly Nizozemské Antily jako správní celek existovat.

Nizozemsko se zvětšilo o 322 kilometrů čtverečních, což je zhruba rozloha Malty. Není to nicméně zdaleka největší územní zisk Nizozemska v posledních letech. V roce1986 vznikla 12. provincie Flevoland vysušením několika polderů ve vnitřním zálivu Zuidersee. Dnes zde je například velké město Almere a v provincii, která má rozlohu přes 1000 kilometrů čtverečních, žije asi 350 tisíc lidí.

Pavel Novák, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme