Nizozemsko slaví svatbu následníka trůnu

Celé Nizozemsko slaví svatbu korunního prince Willema-Alexandera s Argentinkou Máximou Zorreguietovou. Zhruba pětihodinový seriál obřadů vyvrcholil tradiční projížďkou novomanželů ve zlatém kočáře ulicemi Amsterodamu. Podle oficiálních údajů se kolem bývalé burzy a kostela Nieuwe Kerk v centru města shromáždilo téměř 100 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Willem-Alexander a Máxima | Foto: stránky nizozemské královské rodiny

Sňatek poctili svou návštěvou mnozí členové královských rodin a politických kruhů z Evropy, Afriky a Japonska. Na svatbu byl pozván i generální tajemník OSN Kofi Annan. Slavnostního obřadu se nezúčastnili rodiče nevěsty. Otec nevěsty naopak pozván nebyl, protože právě jeho účast v argentinské diktátorské vládě vyvolala v Nizozemí skandál.

Následník trůnu Vilém se ženil v hlavním městě Amsterdamu, ačkoliv královská rodina sídlí ve 100 km vzdáleném Haagu. Nevěsta Maxima Zore Guieta si musela projít mediálním peklem, když se zjistilo, že její otec byl ministrem zemědělství na přelomu 70. a 80. let v době argentinské diktatury. Ta stála život asi 30 tisíc lidí. Nizozemci nakonec Maximu přijali, ačkoli je navíc katolička a nemá šlechtický původ. V Amsterdamu se dnes očekává asi půl miliónu lidí. Ve městě proto budou 4 tisíce policistů, slavit se ale bude po celém Holandsku.

Všechny diskotéky a Amsterdamu připravily na páteční noc speciální programy na oslavu snoubenců. Na místním fotbalovém stadiónu se sešlo na 50 000 lidí z celé země a pokřtili společný dárek, na který se složili. Královská rodina uspořádala v jednom luxusním hotelu oslavu pro známé a první zahraniční hosty. Amsterdamský starosta Job Cohen připustil, že kromě běžné kriminality je nutné obávat se protestů lidí, kteří kvůli původu nevěsty nesouhlasí se svatbou.

Malým darem pro Nizozemsko je veselý divadelní maratón pořádaný v odpoledních hodinách v ulicích staré Prahy. Tak jako se Holanďané oblékají při mimořádných příležitostech do oranžové barvy, tak se holandskou oranží na počest svatby korunního prince rozzáří i Karlův most. Podle Jitky Veselé ze společnosti ING, která Oranžový den v Praze organizuje, bude nasvícení Karlova mostu vyvrcholením pražských oslav této pro Holanďany nejvýznamnější události poslední doby. "Bude to nasvícené jak z ledolamu přímo z řeky, tak z malých loděk a potom pod oblouky Karlova mostu. Samotné tělo Karlova mostu bude oranžové. Bude to od půl šesté do 24. hodiny v noci."

Nizozemská královská rodina vytvořila při této příležitosti i speciální informační stránky .

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme