Let MH17 sestřelila raketa Buk ruské výroby, tvrdí nizozemský soud. Posoudí také, odkud byla vypálena

Soudce nizozemského soudu v procesu kvůli sestřelení civilního letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou uvedl, že existují důkazy, že pád letounu způsobila exploze rakety Buk ruské výroby. Informovala o tom agentura Reuters. Předkládáním důkazů druhým dnem pokračuje rozhodující fáze soudního řízení se čtyřmi obviněnými ze sestřelu letadla, v němž zahynulo bezmála 300 lidí.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už v květnu 2018 tým došel mezinárodních vyšetřovatelů k závěru, že letadlo Boeing 777 zasáhla raketa Buk | Zdroj: Reuters

Letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru podle obžaloby sestřelila raketa odpálená z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Všech 298 cestujících a členů posádky přišlo o život. Většinu obětí tvořili Nizozemci, proto se proces koná právě v Nizozemsku v přísně střežené síni na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu.

‚Máte na palubě bombu.‘ Piloti odkloněného letadla si varování ověřovali, přistáli až po červeném kódu

Číst článek

„Experti konstatovali, že náraz do trupu letadla odpovídá raketovému systému Buk a hlavici rakety Buk. Nebylo nalezeno žádné poškození, které by nebylo slučitelné s tímto scénářem či které by naznačovalo scénář jiný,“ řekl soudce Hendrik Steenhuis.

Po několika letech shromažďování důkazů dospěl v květnu 2018 tým mezinárodních vyšetřovatelů k závěru, že letadlo Boeing 777 zasáhla raketa Buk vystřelená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z prostoru kontrolovaného proruskými separatisty.

Buk nebo ne?

Nizozemská vláda viní ze sestřelu Moskvu. Rusko svou účast na incidentu popírá. Čtyři obvinění - tři Rusové a jeden Ukrajinec ruské národnosti - jsou souzeni v nepřítomnosti. Nejspíše se nyní nacházejí v Rusku. V případě odsouzení jim hrozí až doživotní vězení.

Soudci mají tento týden posoudit, jaký druh rakety stroj MH17 zasáhl, odkud byla raketa vypálena a zda je za odpal zodpovědná právě čtveřice obviněných.

„Dnes je to o tom, zda to byl Buk nebo ne,“ řekl před úterním soudním slyšení Hans de Borst, který při sestřelení letadla přišel o dceru. „Myslím, že otázka je už zodpovězená, ale musí to říct soud, takže je to důležité,“ doplnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme