‚Bojoval až do konce.‘ Investigativní novinář de Vries, kterého minulý týden postřelili, zemřel

V Nizozemsku zemřel známý novinář Peter de Vries, podle rodiny podlehl střelným zraněním z minulého týdne. De Vries se proslavil svými reportážemi o nizozemském kriminálním podsvětí a v minulosti opakovaně čelil kvůli některým kauzám výhrůžkám, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Amsterodam (Aktualizováno: 15:44 15. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Nizozemsku zemřel známý novinář Peter de Vries. | Zdroj: Reuters

Minulé úterý Petera de Vriese postřelili na ulici krátce po jeho pravidelném vystoupení v televizi. Čin tehdy odsoudili politici z Nizozemska i z dalších evropských zemí. Policie drží ve vazbě dva podezřelé.

„Peter bojoval až do konce, ale tuto bitvu nebyl schopen vyhrát,“ uvedla podle nizozemské televize RTL rodina ve vyjádření. „Peter žil podle svého přesvědčení: ‚Pokud člověk klečí na kolenou, nemůže být svobodný.‘ Jsme na něj neuvěřitelně pyšní a zároveň jsme zoufalí žalem,“ pokračuje sdělení.

‚Útok na něj je útokem na nezávislou žurnalistiku.‘ Postřelený nizozemský novinář stále bojuje o život

Číst článek

Od chvíle, kdy byl postřelen, se 64letý de Vries nacházel v nemocnici v kritickém stavu. Novináře postřelili 6. července na ulici v centru Amsterodamu, když odešel z televizního studia a blížil se ke vchodu do podzemních garáží. Jedna z kulek ho zasáhla do hlavy, upřesnila agentura AFP.

De Vries je podle agentury Reuters v Nizozemsku celebritou, často se objevuje v televizi a je považován za experta se zdroji mezi zločinci i strážci zákona. Proslavil se vyšetřováním okolností únosu pivního magnáta Freddyho Heinekena z roku 1983, přičemž únosce Willema Holledeera v roce 2013 odsoudili za výhrůžky adresované tomuto investigativnímu novináři.

Za práci na případu zmizení Američanky Natalee Hollowayové na ostrově Aruba zase de Vries v roce 2008 dostal mezinárodní cenu Emmy. Ve svých televizních pořadech pracoval s rodinami obětí a neúnavně se zabýval nevyřešenými případy.

V Amsterodamu podle nizozemských médií někdo postřelil novináře, v minulosti čelil výhrůžkám

Číst článek

Lidé ve čtvrtek pokládali květiny, svíčky i vzkazy se slovy podpory na chodník, na nějž se de Vries minulý týden zhroutil, když byl zasažen. Na místo dorazily stovky lidí. Dvacetiletá Verena Postmaová, která byla mezi těmi, kdo přišel reportérovi vzdát hold, uvedla, že sám de Vries by se za hrdinu neoznačil. „Stál nohama pevně na zemi. Bojoval, aby se nikdy nepoddal zločinu nebo výhrůžkám,“ citovala ji AFP.

Policie nedlouho po incidentu zadržela dva muže. Jedenadvacetiletého Nizozemce z Rotterdamu, o němž místní média referují jako o Delanovi G., podezírá jako střelce, 35letý Polák, který se v médiích objevuje pod jménem Kamil E., podle vyšetřovatelů řídil vozidlo, v němž se muži snažili ujet.

Útok na žurnalistiku

Útok na de Vriese vyvolal pobouření jak v Nizozemsku, tak i v řadě dalších evropských zemí. Nizozemský premiér Mark Rutte na twitteru napsal, že ho smrt novináře hluboce zasáhla a že je pro něj téměř nepochopitelná.

„Je to útok na žurnalistiku, základní kámen našeho právního státu,“ řekl nizozemský král Willem-Alexander. „A jako takový je to útok na náš ústavní pořádek,“ dodal.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, která se zasazuje o svobodu tisku a médií, uvedla, že Evropa selhává v ochraně novinářů. Podle mluvčí organizace Pauline Adesové-Mevelové lze od roku 2017 zřetelně pozorovat v tomto ohledu zhoršení.

V Řecku zastřelili investigativního novináře. Zabýval se kriminálními kauzami

Číst článek

V roce 2017 zahynula při bombovém útoku maltská investigativní novinářka Daphne Caruanaová Galiziová. V následujícím roce byli zastřeleni slovenský novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová. V dubnu letošního roku byl nedaleko Atén zastřelen řecký novinář Jorgos Karaivaz, který se zabýval kriminálními kauzami.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý týden zdůraznila, že novináři, kteří se zabývají možným zneužitím moci, nejsou hrozbou, ale přínosem pro demokracie a společnosti. „Naše srdce i solidarita patří novináři Peterovi de Vriesovi,“ sdělila von der Leyenová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme