Nizozemsko už měsíce marně domlouvá koalici. Jednání komplikují potraty i migranti

Dojednávání nové koalice v Nizozemsku je už třetí nejdelší v moderních dějinách země. Čtveřice stran v čele s pravicovými liberály premiéra Marka Rutteho se marně snaží dohodnout na spolupráci od voleb, které se konaly v polovině března. Rozhovory budou pokračovat v srpnu.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský premiér Mark Rutte z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD). | Zdroj: Reuters

Rutteho strana se po volbách pokusila dát dohromady koalici s křesťanskými demokraty, liberálním uskupením D66 a s levicovými Zelenými. Zelení se ale s ostatními rozcházeli především v názoru na migraci a Evropskou unii.

Při formování koalice je proto nahradila silně konzervativní Křesťanská unie. Ta zase jen těžko nachází společnou řeč s liberály v přístupu k eutanazii nebo potratům. Všechny strany přesto věří, že se na koaliční vládě nakonec domluví.

Minimum čtyř stran

Dosud nejdelší koaliční vyjednávání v poválečných dějinách Nizozemska trvalo více než 200 dní po volbách v roce 1977.

V březnových parlamentních volbách se do dolní komory dostalo 13 stran. K sestavení většinové koalice je nutná dohoda minimálně čtyř z nich.

Sestavování koalice komplikuje také to, že žádná z hlavních stran nechce spolupracovat s protimuslimskými a antievropskými nacionalisty Geerta Wilderse. Ti skončili ve volbách na druhém místě.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme