Nizozemsko uznalo Přechodnou národní radu za vládu Libye

Přechodná národní rada představuje pro Nizozemsko jediného reprezentanta Libye. Vláda v Haagu Radu uznala nejen jako představitele libyjského lidu, ale i jako jediný legitimní státní orgán v zemi. O rozhodnutí vlády premiéra Marka Rutteho informoval deník NRC Handelsblad. Libyjská přechodná vláda slibuje rychlé obnovení dodávek elektřiny a vody v Tripolisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lybijští rebelové oslavují dobytí Tripolisu. | Zdroj: Reuters

Drobná změna postoje nizozemské diplomacie k postavení Přechodné národní rady Libye znamená, že je možné uvolnit veškerá zmražená aktiva režimu plukovníka Kaddáfího v nizozemských bankách. S penězi může nakládat Přechodná národní rada.

V prohlášení nizozemského ministerstva zahraničí se uvádí, že nová libyjská reprezentace má zajistit občanům bezpečnou a stabilní budoucnost. Haag je připraven pomoci ‚nové Libyi‘ jakkoli to bude možné.

Krok k úplnému uznání Přechodné národní rady Libye udělalo Nizozemsko společně s Belgií a Lucemburskem.

Tripolis by se měl brzy dočkat elektřiny i vody

Přechodná národní rada, která se ujímá moci po plukovníku Kaddáfím, slíbila co nejrychlejší obnovení dodávek vody a elektřiny. Mezinárodní Červený kříž upozorňuje, že humanitární pomoc libyjskému Tripolisu ohrožuje bezpečnostní situace.

Dnes nebo zítra by se obyvatelé Tripolisu měli dočkat vody, elektřiny, benzínu a plynu. Přechodná národní rada to sice oznámila, ale zároveň varovala před přehnaným optimismem. Nečekejte od nás zázraky, začínáme od nuly, vzkázalo nové vedení Libye.

V Tripolisu 40 let nefungovaly žádné normální struktury a všechno se řeší za pochodu, upozornila povstalecká vláda. Už dnes by měly čerpací stanice začít distribuovat 30 tisíc tun benzínu.

Normalizaci komplikuje bezpečnostní situace. V libyjské metropoli stále zůstávají ohniska odporu. Povstalci teď postupují dům od domu. Kontrolují každý byt a vyzývají obyvatele, aby odevzdali zbraně.

Pavel Novák, Martin Dorazín, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme