Rutteho koalice ztratila většinu v horní komoře nizozemského parlamentu, naznačuje povolební průzkum

Vládní koalice nizozemského premiéra Marka Rutteho zřejmě ztratila při dnešních provinčních volbách většinu v horní komoře parlamentu. Podle agentur to vyplývá z průzkumu mezi voliči po odevzdání hlasů, který si objednala státní televize NOS.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský premiér Mark Rutte | Foto: Reuters TV | Zdroj: Reuters

Podle této sondáže se velkým posílením mandátů bude moci očividně pochlubit pravicová populistická strana Fórum pro demokracii novináře Thierryho Baudeta.

,Byl to šok.‘ Utrecht se vzpamatovává ze střelby v tramvaji, útočníkův motiv není jasný

Číst článek

Dosud v První komoře zastoupena nebyla a teď v ní, jak se zdá, bude druhou nejsilnější stranou. K úspěchu jí nepochybně pomohlo především její protiimigrační, ale i protiunijní zaměření.

Volby se v Nizozemsku konaly pouhé dva dny poté, co byl zadržen muž tureckého původu podezřelý ze zastřelení tří lidí v Utrechtu. Motiv jeho činu je nejasný, vyšetřovatelé se ale stále více kloní k tomu, že šlo o teroristický útok, i když jiné verze ještě zcela nevyloučili.

Podle předběžných propočtů by Fórum pro demokracii mělo v 75členné První komoře obsadit deset křesel. Premiérova liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) utrpěla značné ztráty, nicméně se 13 mandáty zůstává v horní komoře nejsilnější formací.

Jestliže se ukáže, že průzkum a prognóza společnosti IPSOS ohledně výsledku dnešních voleb byly přesné, Rutteho vládnoucí koalice bude muset pro schvalování zákonů hledat podporu u dalších politických stran.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme