Chceme vládnout, zní od vítěze nizozemských voleb. Část stran ale koalici s krajní pravicí odmítá

Parlamentní volby v Nizozemsku ovládla krajní pravice. Strana pro svobodu dlouholetého odpůrce islámu Geerta Wilderse získala dvacet tři a půl procenta hlasů a s velkým předstihem před ostatními tak zvítězila. Na druhém místě skončila s patnácti a půl procenty koalice Zelené levice a Strany práce eurokomisaře Franse Timmermanse. Vyplývá to z téměř kompletních výsledků, kdy je sečteno už 98 procent hlasů.

Od stálé zpravodajky Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strana pro svobodu dlouholetého odpůrce islámu Geerta Wilderse získala dvacet tři a půl procenta hlasů

Strana pro svobodu dlouholetého odpůrce islámu Geerta Wilderse získala dvacet tři a půl procenta hlasů | Zdroj: Reuters

Průzkumy naznačovaly, že Wilders získá významný počet křesel, ale rozhodně nepředpovídaly takto jednoznačné vítězství. Jeho krajně pravicová Strana pro svobodu PVV má podle téměř finálních výsledků získat ve 150členném parlamentu 37 křesel. To je o třináct víc než levicová koalice, která je na druhém místě.

Před 40 lety byla uprchlík z Turecka. Dnes má se svojí migrační politikou šanci vyhrát nizozemské volby

Číst článek

Wilders večer po vyhlášení prvních odhadů nadšeně vystoupil před svými příznivci v jedné z restaurací v Haagu a prohlásil, že voliči promluvili a mají toho dost. Podle něj je zemi potřeba vrátit Nizozemcům a zamezit „azylovému tsunami.“

„Budeme muset spolupracovat a PVV chce s ostatními stranami spolupracovat. S 35 mandáty máme úžasnou pozici a žádná strana nás už nemůže ignorovat. Chceme vládnout a taky budeme vládnout, PVV to dokáže,“ řekl Wilders.

Na druhém místě ve volbách skončila s patnácti a půl procenty koalice Zelené levice a Strany práce, kterou vede bývalý eurokomisař Timmermans. Třetí místo s patnácti procenty zaujala Lidová strana pro svobodu a demokracii končícího premiéra Marka Rutteho, kterou do voleb vedla nová šéfka Dilan Yeşilgözová-Zegeriusová.

Výraznější výsledek ještě získala nově vzniklá strana Nová sociální smlouva, kterou vede Pieter Omtzigt, ten získal necelých třináct procent hlasů.

Další strany ve volbách získaly pod deset procent hlasů a do sněmovny by se mělo dostat celkem sedmnáct uskupení. Vyjednávání o vládní koalici ale bude složité, protože část stran už spolupráci s vítězným Wildersem vyloučila.

Zdeňka Trachtová, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme