Nizozemsko volí

Ráno se v Nizozemsku otevřely volební místnosti pro parlamentní volby. Nad hlasováním o rozdělení poslaneckých křesel leží stín nedávné vraždy kontroverzního politika Pima Fortuyna. Kandidáti strany Listina Pima Fortuyna by podle posledních průzkumů mohli vytvořit druhý nejsilnější klub v parlamentu. Palmu vítězství by si mohla odnést opoziční Křesťanskodemokratická výzva, zatímco dosud vládnoucí Strana práce musí podle anket počítat s porážkou. První odhady mají být k dispozici hned po uzavření volebních místností ve 21 hodin a předběžné výsledky kolem půlnoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pim Fortuyn | Foto: ČTK/EPA

Předvolební průzkumy se nyní v odhadech popularity této strany liší. Podle jedněch Kandidátka nepatrně posílila, podle jiných naopak oslabila. Potvrzuje to i Petr Drulák z Ústavu mezinárodních vztahů.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Drulák: Volby v Nizozemsku

Musíme si uvědomit, že holandská politická kultura je směsicí pragmatičnosti a principiálnosti. Jednak zde najdeme hodně zásadovosti, principiálních a etických otázek. A pro voliče této strany by to mělo vést k tomu, že ji bude volit, tím spíše po atentátu. Naopak ten pragmatický pohled by mohl vést k odklonu, protože nyní je tato strana bez vůdce a přitom to byla strana jednoho muže, zdůraznil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Petr Drulák.

Milan Kopp, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme