Kanada 0:0 Česko

Nizozemsko zřejmě zakáže chov lvů, slonů a opic v cirkusech

Drezúra šelem a dalších velkých zvířat bude v Nizozemsku nejspíš už brzy minulostí. Tamní vláda se chystá chov některých savců v cirkusech zakázat. Nizozemská vláda totiž drezúru divokých zvířat považuje za neetickou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snažím se mít s nimi co nejvíce kontaktu, říká Tomáš Ringel o svém vystoupení se lvicemi | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Přestože se zatím jedná jen o vládní návrh, je velmi pravděpodobné, že Nizozemsko už na podzim chov zvířat v cirkusech zakáže.

Většina stran v parlamentu je totiž podle nizozemského deníku Telegraaf pro. A to i přesto, že podle opozice neexistuje vědecký důkaz, že zvířata při drezúře skutečně trpí.

Zákaz se bude týkat lvů, žiraf, slonů, medvědů a opic. Taková zvířata má v Nizozemsku aktuálně 16 z 22 cirkusů. Pro většinu z nich už organizace pro ochranu zvířat našly náhradní domov, kde budou moci dožít.

Majitelé cirkusů žádnou kompenzaci nedostanou a tvrdí, že pro mnoho z nich to bude znamenat konec podnikání.

Nizozemsko bude už 17. zemí na světě, která zakazuje majitelům cirkusů chovat divoká zvířata. Zákaz platí například už v Rakousku, v Řecku, ve Slovinsku nebo v některých zemích Střední a Jižní Ameriky. Podobný krok kromě Nizozemska zvažuje i Velká Británie.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme