Nizozemsko zvažuje podmínku pro pobírání dávek: znalost nizozemštiny

Nizozemsko by mohlo přitvrdit svůj postoj k přistěhovalcům. Hlavní vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii chce ještě tento týden předložit v parlamentu zákon o podmínkách vyplácení sociálních dávek. Napříště by se mělo vyplácení těchto benefitů vázat na znalost nizozemštiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imigranti vnášejí do Nizozemska mnoho barev | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kdo by tedy chtěl v Nizozemsku pobírat sociální dávky, měl by umět nizozemsky nebo alespoň prokázat, že se skutečně snaží osvojit si znalost úředního jazyka.

Záměr navrhnout zákon, který by to nařizoval, oznámil v nizozemské televizi jeden z lídrů hlavní vládnoucí liberální strany Stef Blok. Podle něj v Nizozemsku využívají sociálních výhod tisíce lidí, kteří nemají nizozemské občanství a úřední jazyk ovládají minimálně, nebo vůbec.

Dnešní zákon váže možnost pobírat sociální dávky jen na dlouhodobé vazby k Nizozemsku. Návrh je pouze stranickou, ne vládní legislativní iniciativou.

Tvrdší zákon by v parlamentu asi ochotně podpořila radikální Strana pro svobodu, která žádá přísnější přistěhovaleckou politiku a je tichým spojencem menšinové středopravicové vlády.

Pavel Novák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme