Nizozemský parlament dnes rozhoduje o zákonu o eutanázii

Nizozemsko se dnes stane první zemí na světě, která povolí milosrdnou smrt - euthanázii. O novém zákonu jedná horní komora tamního parlamentu. Nizozemská sněmovna ho přijala loni v prosinci a zbývá už jenom, aby ho podepsala královna Beatrice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový revoluční zákon o euthanasii by měl horní komorou nizozemského parlamentu projít bez větších problémů. Milosrdnou smrt schvaluje většina politických stran a holandských občanů. Eutanázie bude mít velmi přesná pravidla a dá lékařům právní jistotu, protože není tajemstvím, že milosrdná smrt se praktikuje v Nizozemí nelegálně už několik desítek let.

Nový zákon počítá s tím, že k eutanázii může lékař přistoupit, pokud nastanou tyto okolnosti: Pacient musí být především nevyléčitelně nemocný a musí prožívat nesnesitelnou bolest. Nemocný člověk musí s euthanasií souhlasit a lékař je potom povinen použít ty nejlepší protřsedky, aby ukončil jeho život. Každý případ milosrdné smrti se bude evidovat a lékařské komise mají povinnost přezkoumat na žádost příbuzných oprávněnost každého konkrétního zákroku.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme