Nizozemský parlament dnes rozhoduje o zákonu o eutanázii

Nizozemsko se dnes stane první zemí na světě, která povolí milosrdnou smrt - euthanázii. O novém zákonu jedná horní komora tamního parlamentu. Nizozemská sněmovna ho přijala loni v prosinci a zbývá už jenom, aby ho podepsala královna Beatrice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový revoluční zákon o euthanasii by měl horní komorou nizozemského parlamentu projít bez větších problémů. Milosrdnou smrt schvaluje většina politických stran a holandských občanů. Eutanázie bude mít velmi přesná pravidla a dá lékařům právní jistotu, protože není tajemstvím, že milosrdná smrt se praktikuje v Nizozemí nelegálně už několik desítek let.

Nový zákon počítá s tím, že k eutanázii může lékař přistoupit, pokud nastanou tyto okolnosti: Pacient musí být především nevyléčitelně nemocný a musí prožívat nesnesitelnou bolest. Nemocný člověk musí s euthanasií souhlasit a lékař je potom povinen použít ty nejlepší protřsedky, aby ukončil jeho život. Každý případ milosrdné smrti se bude evidovat a lékařské komise mají povinnost přezkoumat na žádost příbuzných oprávněnost každého konkrétního zákroku.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme