Nizozemský pravicový radikál obětí atentátu

Parlamentní volby v Nizozemsku budou v původním termínu 15.května. O jeho změně se uvažovalo kvůli včerejšímu atentátu, při kterém přišel o život krajně pravicový politik Pim Fortuyn. Zatím neznámý pachatel vystřílel na profesora sociologie, který byl považován za holandského Le Pena, plný zásobník z pistole. K útoku došlo na parkovišti v Hilversumu před rozhlasovou budovou, kde Fortuyn dával interwiev. Nizozemská policie už zadržela zadržela jednoho podezřelého. Nezveřejnila ale jeho totožnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pim Fortuyn | Zdroj: ČTK

Parlamentní volby v Nizozemsku budou i přes nešťastnou událost v původním termínu 15.května. Pro zachování původního termínu voleb se vyslovili i představitelé Fortuynovy strany. Několik politických stran chtělo volby odložit. Už dnes je přerušena předvolební kampaň ze solidarity k Fortuynově straně, která byla z velké části postavena na jeho charizmatu. Nizozemský premiér Wim Kok řekl, že smrt Pima Fortuyna je tragédií pro něj i jeho blízké a útokem na demokracii v zemi.

Motiv vraždy je zatím stále neznámý. O to více se o ní mluví mezi nizozemskými občany. V Haagu dnes několik desítek lidí demonstrovalo před budovou parlamentu a obviňovalo z atentátu na Fortuyna vládu Koka. Fortuyn byl sice extremista napadající základní kameny holandské ústavy, jako je tolerance vůči jiným náboženstvím nebo otevřenost vůči imigrantům, ale týden před parlamentními volbami měl šanci získat až 20 procent hlasů. Situace v Nizozemsku je proto napjatá.

Nizozemští představitelé se obávají protestů Fortuynových příznivců. Několik desítek se jich už v noci v centru Amsterodamu střetlo s policisty. Házeli na ně láhve a kameny a zapalovali okolní keře.

Politik zemřel v nemocnici na následky těžkých zranění na hlavě, na krku a na prsou. Fortuynova strana, která se jmenuje Listina Pima Fortuyna, vznikla nedávno a podle výsledků některých anket by mohla získat v parlamentních volbách příští týden až 15 procent hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Atentát v Nizozemsku

Profesor sociologie Fortuyn ve své kampani kladl důraz na potřebu zastavit přistěhovalectví. Po uveřejnění zprávy o atentátu byla předvolební kampaň zastavena.

Jeho strana, Listina Pima Fortuyna, mohla podle průzkumů získat příští týden v parlamentních volbách 15 až 20 procent hlasů. S velkou pravděpodobností by tak byla jednou z nejdůležitějších stran v Nizozemsku.

Novinář a sociolog Fortuyn upoutal pozornost svými výroky proti muslimům. "Je třeba zastavit imigraci. Nizozemsko je plné," prohlásil v nedávném rozhovoru pro list Volkskrant. Soudil, že islám je "zaostalý, zpátečnický" a že jeho projevy by bylo správné zakázat.

Fortuyn se veřejně hlásil k homosexualitě a podle něho jsou islámské země vůči homosexuálům netolerantní.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milan Fridrich, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme