Nizozemský soud zamítl propuštění Miloševiče

Nizozemský soud dnes odmítl propustit bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče na svobodu. Nizozemská justice tak reagovala na námitku Miloševičových právníků, kteří zpochybňovali autoritu a legalitu Mezinárodního soudu v Haagu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský soud s konečnou platností rozhodl o tom, že haagský tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii má oporu v mezinárodním právu. Haagský soud vznikl v roce 1993 rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN, právníci Slobodana Miloševiče ale tvrdili, že rada nezastupuje všechny státy OSN a nemá tedy právo zakládat mezinárodní soudy. Nizozemská justice dnes jasně potvrdila, že Rada bezpečnosti toto právo má na základě charty OSN. Nizozemský obvodní soud také zamítl žádost o propuštění Miloševiče na svobodu kvůli tomu, že jeho vydáním do Haagu porušila srbská vláda jugoslávské zákony. Těmito rozhodnutími soud ještě více otevřel prostor pro přípravu procesu s Miloševičem. Jugoslávský exprezident je obviněn z genocidy v Bosně a ze zločinů proti lidskosti v Kosovu.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme