Nizozemský trůn dobrovolně opouští královna Beatrix. Vládu přebírá její syn

Z nizozemského trůnu dnes odchází královna Beatrix, jedna z nejpopulárnějších panovnic na světě. Trůn se rozhodla dobrovolně předat svému synovi Vilému-Alexandrovi. Beatrix vládla Nizozemcům 33 let. Za tu dobu se mezi svými poddanými stala mimořádně populární.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amsterdam je vyzdoben před dnešní rezignací královny Beatrix a nástupem jejího syna Viléma-Alexandra na trůn

Amsterdam je vyzdoben před dnešní rezignací královny Beatrix a nástupem jejího syna Viléma-Alexandra na trůn | Foto: Ondřej Houska

Výměna na trůnu je pro Nizozemce událostí číslo jedna. Celý Amsterdam se zahalil do oranžové. Všechny obchody mají za výlohou oranžové zboží, dokonce třeba i ve výloze obchodu se spodním prádlem dominuje oranžová.

Nizozemci byli na konci ledna doslova v šoku, když jim Beatrix oznámila svůj úmysl odejít. Královna tehdy řekla, že země by měla být v rukou nové generace. Sama cítila, že jí v 75 letech začínají ubývat síly. A rozhodla se ukončit své panování s důstojností a na vrcholu obliby – ostatně úplně stejně jako její babička i matka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příčiny obrovské popularity odcházející královny Beatrix zjišťoval zahraniční zpravodaj Ondřej Houska

Nový král Vilém-Alexandr za svou matkou v míře popularity nijak nezaostává. Ale s Beatrix přesto odchází i jistá nostalgie po starých dobrých časech.

„Beatrix mluvila tak jako nikdo jiný. Její výslovnost byla velmi staromódní. Takovou holandštinu jako ona už nikdo nemá,“ říká historik Henk te Velde. Beatrix jako by prostě byla panovnicí ještě z dávných časů. Její Nizozemci ji ale milovali.

Když v roce 1980 usedla na trůn, vítaly ji protesty anarchistů. Velmi brzy si ale získala srdce svých poddaných. Neplatilo to jen o vyslovených šílencích. Jeden takový vjel před čtyřmi lety během oslavy královniných narozenin do davu lidí. Autobus s královskou rodinou těsně minul, ale sedm dalších osob připravil o život.

Mezi Nizozemci tato událost ještě víc posílila oblibu jejich panovnice. Beatrix jistě zůstane populární i jakožto bývalá královna.

Lidé oceňují 'normálnost' královské rodiny

Asi třicetiletá paní Brenda se přijela do Amsterdamu podívat na místo dnešní slavnostní události. Na náměstí Dam v centru města dnes přijde až 800 tisíc lidí, aby pozdravili odcházející královnu a nového krále. Podle Brendy byla Beatrix opravdu skvělou panovnicí.

Tomu souhlasně přikyvuje i opodál stojící Ellen. „Pracovala jsem v nemocnici a královna tam jednoho dne přišla. Potřásla si rukou s pacienty, vyptávala se jich, co jim schází. Opravdu ji to zajímalo,“ říká Ellen a je vidět, že je na odcházející královnu velmi hrdá.

V Nizozemsku není obrovsky populární jen končící královna Beatrix, ale i budoucí král Vilém-Alexandr a vůbec celá královská rodina.

Amsterdam je vyzdoben před dnešní rezignací královny Beatrix a nástupem jejího syna Viléma-Alexandra na trůn | Foto: Ondřej Houska

„Naše královská rodina je úplně normální, chovají se jako běžní lidé a to je pro nás důležité,“ říká Johan, který lidem na náměstí rozdává oranžové konfety vlastní výroby. Pravdou je, že nizozemská monarchie si už tradičně nepotrpí na žádné nabubřelé obřady.

„Nizozemští panovníci ani nejsou korunováni,“ říká Cathelijne Broersová z amsterdamské Ermitáže. Nový král Vilém-Alexandr si tak na hlavu během dnešního obřadu nenasadí korunu. Ta pouze leží opodál jako dekorace. I kvůli tomu považují Nizozemci své panovníky za obyčejné a sympatické lidi.

Vilém-Alexandr usedne na nizozemský trůn po 122 letech vlády tří královen. Do teprve 46letého panovníka vkládají Nizozemci velké naděje. Podle Věry Pokorné-Scheufler, která v Nizozemsku žije už 40 let, čekají obyvatelé změnu vládnutí.

„Je to nejmladší král v Evropě. A tím pádem bude úplně jiný než jeho matka. Víme o něm, že je nekonvenční a nebude se tolik zabývat protokolem jako královna Beatrix,“ říká.

Ondřej Houska, kko, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme